Zadanie to jest realizowane w głównej mierze przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.
Ilość wypadków drogowych w roku 2017 w stosunku do roku poprzedniego nieznacznie obniżyła się, również ograniczona została ofiarochłonność zdarzeń drogowych, lecz stan ten nadal nie jest satysfakcjonujący w szczególności jeśli chodzi o wzrost zdarzeń z udziałem pieszych. W 2017 roku na teranie powiatu stargardzkiego odnotowanych zostało 57 wypadków w drogowych w których 9 osób poniosło śmierć, a 62 osoby doznało obrażeń ciała. Najbardziej zagrożonymi miesiącami były wrzesień i listopad, gdzie odnotowanych zostało po 8 wypadków drogowych, natomiast największe ryzyko zdarzeń w odniesieniu do dni tygodnia występowało w piątek (12 wypadków) i w środę (11 wypadków).
Najbardziej zagrożonymi rejonami pod względem wypadków drogowych było miasto Stargard, gdzie odnotowanych zostało 22 wypadki i gmina Stargard, gdzie zaistniało 7 wypadków. Najczęstszym rodzajem wypadków zaistniałych w 2017 roku były wypadki związane z najechaniem na pieszego i z bocznym zderzeniem pojazdów.
Ze zgromadzonych statystyk wynika, że 35% wypadków z ogółu stanowiły wypadki z udziałem pieszych uczestników ruchu. Również w 6 przypadkach odnotowaliśmy kolizje drogowe z udziałem pieszego. Natomiast 18% ofiar z wypadków drogowych z udziałem pieszych, były to ofiary śmiertelne. Najwięcej zdarzeń zaistniało pomiędzy godzinami 16 a 18, a ich sprawcami w 69% byli kierujący pojazdami.
Największe zagrożenie zdarzeniami z udziałem pieszych istniało w listopadzie i w grudniu, a ich przyczynami w 54% było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na przejściach dla pieszych. Istotne informacje wypływające ze zdarzeń wskazały, że w zdarzeniach jako piesi uczestnicy ruchu drogowego brały udział najczęściej osoby powyżej 50 roku życia i kierujący pojazdami, którzy posiadali prawo jazdy od 1 roku do lat 10.
Obecnie policjanci Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie realizują szerokie i intensywne działania na rzecz utrzymania i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania te wynikają przede wszystkim z prowadzonych analiz i ukierunkowane są na edukację i profilaktykę wobec pieszych w wieku największego ryzyka tj. seniorów i osób w średnim wieku oraz młodych kierowców. Współpracujemy również ściśle między innymi w zakresie zmian organizacji ruchu drogowego z Powiatową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Miejską Radą Bezpieczeństwa dla poprawy bezpieczeństwa pieszych. Prowadzone są działania „monitoring” (przy wykorzystaniu systemu wizyjnego kamer na terenie miasta Stargard) w celu zapobiegania zdarzeniom z udziałem pieszych. Działania ukierunkowane są na ujawnianie:
- naruszeń przepisów ruchu drogowego przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów,
- reagowanie na kierujących, którzy wyprzedzają na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed przejściem,
- reagowanie na pieszych, którzy wchodzą bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
- reagowanie na pieszych, którzy przechodzą przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności.