pod hasłem „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”! Organizatorami akcji był Zespół Interdyscyplinarny gm. Resko oraz Komisariat Policji w Resku. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Reska.
Akcja w Resku organizowana była po raz pierwszy, natomiast w Polsce odbędzie się po raz szósty. One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. W ten sposób zwracamy uwagę, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.
O godz. 15:00 grupa kobiet i dziewcząt w rytm muzyki rozpoczęła swój protest przeciwko przemocy. Wspólny taniec miał okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczają przemocy.
Przedstawiciele instytucji biorących udział w akcji przemawiali do zebranych mieszkańców naszego miasta. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego gm. Resko pani Iwona Lewandowska przybliżyła mieszkańcom cel i charakter akcji. Kierownik Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Resku asp. sztab. Edyta Klepczyńska podkreśliła, że jednym z priorytetowych zadań Policji jest przeciwdziałanie przemocy domowej, że przemoc jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia. Informowała także o możliwości uzyskania pomocy i wsparcia ze strony różnych instytucji. Zachęcała również do kontaktu z dzielnicowymi, którzy obejmują nadzorem w ramach prowadzonej procedury „Niebieskie Karty” rodziny dotknięte przemocą.
Podczas akcji w budynku Urzędu Miejskiego w Resku utworzono specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny, gdzie dzielnicowi Komisariatu Policji w Resku udzielali informacji zainteresowanym na temat przeciwdziałania przemocy, służyli poradą, rozdawali przygotowane materiały edukacyjne.
Podczas akcji nastąpiła również inauguracja projektu pn. „Minimalizacja traumatycznych przeżyć dzieci w trakcie interwencji domowych z użyciem przemocy”. Nadrzędnym celem tego projektu jest obniżenie poziomu napięcia i lęku u dzieci. Podstawę realizacji projektu stanowi maskotka „Miś”. Ma on łagodzić wysokie napięcie emocjonalne dziecka, które uczestniczy w czynnościach procesowych, bądź też znalazło się w trudnej sytuacji (interwencje z użyciem przemocy i inne). Maskotki będą wręczane małoletnim dzieciom przez policjantów, którzy najczęściej jako pierwsi mają kontakt z ofiarami przemocy.