Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Tradycyjna receptura od kilkudziesięciu lat ? chleb szczeciński z certyfikatem ?Jakość tradycja?

Dodano: 6 lat temu Autor:

Wilgotny, miękki i przede wszystkim robiony na bazie surowców naturalnych. Bardzo popularny w Szczecinie i okolicach.

Tradycyjna receptura od kilkudziesięciu lat ? chleb szczeciński z certyfikatem ?Jakość tradycja?

Chleb szczeciński jako produkt wysokiej jakości otrzymał znak „Jakość tradycja” od Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Uroczyste wręczenie certyfikatu, z udziałem wicemarszałka Jarosława Rzepy, odbyło się 13 grudnia br. w Szczecinie.
 

- To naturalny produkt, który mam nadzieję, że będzie w pierwszej kolejności wybierany i poszukiwany na naszym rynku. Gratuluje, producentom że przeszli całą procedurę, wiem, że nie była łatwa ale i znak „Jakość tradycja” jest też bardzo znamienity. Mam nadzieję, że co roku nie tylko będziemy obchodzić święto pasztecika szczecińskiego, ale także święto chleba szczecińskiego – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
 

„Jakość tradycja” to pierwszy krajowy system jakości żywności. Został on uznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisję Europejską i wpisany do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wiążą się z tym możliwości dofinansowania działań przede wszystkim promocyjnych ze strony producentów.
 

- System ten jest opracowany wspólnie przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Związek Województw RP. Znaki są regionalne czego naturalną konsekwencją w przypadku chleba szczecińskiego jest napis zachodniopomorskie pod znakiem „jakość tradycja” – mówiła prezes Polskiej Izby Produkt Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska.
 

Uczestnicy tego systemu musza poddać się kontroli, ponieważ jest to certyfikat, a nie znak uznaniowy. To, co deklaruje producent w specyfikacji musi być potwierdzone przez uprawnioną jednostkę certyfikującą. O znak mogą ubiegać się tylko ci producenci, którzy wytwarzają produkty z co najmniej 50-letnią tradycją. System jest bardzo restrykcyjny. Nie dopuszcza używania surowców z GMO, żadnych dodatków przemysłowych oraz preferuje surowce roślinne i zwierzęce, które były hodowane w Polsce przed 1956 rokiem.
 

Wnioskodawcą certyfikacji chleba szczecińskiego był Cech Rzemiosł Spożywczych. Znakiem posługiwać się będzie 8 producentów z Pomorza Zachodniego:

• Piekarnia Bagietka
• Asprod sp. z o.o.
• Piekarnia Marek Kozłowski
• Piekarnia Cukiernia Wojciechowski
• Cukiernia Piekarnia Woźniak sp. z o.o.
• Piekarnia z ulicy Długosza
• Piekarnia s.c. Ewa i Andrzej Reczyńscy
• Piekarnia Małyszka

 

- Dzisiejszy dzień jest naszym sukcesem, wszystkich członków Cechu Rzemiosł Spożywczych. Cieszymy się, że chleb szczeciński otrzymał znak „jakość tradycja”, którym będzie się posługiwać 8 producentów – mówił Andrzej Wojciechowski z Piekarni Cukierni Wojciechowski, Starszy Cechu Rzemiosł Spożywczych.
 

Chleb szczeciński to jeden z najczęściej kupowanych chlebów w szczecińskich piekarniach. Jest charakterystycznie wydłużony i lekko zaokrąglony, o silnym zapachu. W środku wilgotny i miękki. Skórka po wystudzeniu dość twarda, a miąższ zbity i jednorodny. Wypiekany jest w piekarniach zachodniopomorskich od końca lat 60-tych XX wieku. Pierwsze wzmianki można odnaleźć w rodzinnych archiwach zachodniopomorskich piekarzy z 1969 roku. Jego receptura utworzona została przez piekarzy zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych.
 

System jakościowy „Jakość Tradycja” służy wyróżnianiu produktów żywnościowych wysokiej jakości z uwzględnieniem produktów tradycyjnych. Do tej pory zostało wydanych 300 certyfikatów „Jakość Tradycja”. Takim znakiem posługuje się trzech producentów z województwa zachodniopomorskiego. Produkty z naszego regionu, które otrzymały certyfikaty to: świeży sok marchwiowy, sękacz kołobrzeski, świeży sok marchwiowo-selerowy oraz marchwiowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego. Dziś do zaszczytnego grona dołączył chleb szczeciński.

Źródło: Urząd Marszałkowski Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja