Dzisiaj jest: 28.1.2023, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Przymiarki do Centrum Nauki

Dodano: 5 lat temu
Redakcja poleca!

W kamienicy przy ulicy Chrobrego 21 ma powstać Stargardzkie Centrum Nauki.

Przymiarki do Centrum Nauki
Obiekt ma być źródłem inspiracji i fascynacji naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Będą mogli z niego korzystać mieszkańcy w każdym wieku. W Urzędzie Miejskim odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne na ten temat.

- To centrum nie ma być pomnikiem dla władz, czy poszczególnych osób zaangażowanych w jego powstawanie, lecz ma pobudzać dzieci i młodzież do zgłębiania nauk przyrodniczych, gdyż są one arcyciekawe – mówił do zgromadzonych gości prezydent Rafał Zając. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, urzędnicy, przedstawiciele STBS, a także znani w branży centrów naukowych – Piotr Kossobudzki i Grzegorz Adamowicz.

- Chcemy skorzystać z doświadczenia Piotra Kossobudzkiego, który obejrzał mnóstwo tego typu obiektów na całym świecie. Współpracujemy już z Grzegorzem Adamowiczem, który w Muzeum Narodowym w Szczecinie stworzył wystawę Miasto Nauki. Jego pomysł na centrum ogranicza ilość multimediów i kosztów związanych z utworzeniem placówki, na rzecz idei zaangażowania uczestnika w rozwiązywanie zagadek logicznych – mówił prezydent Zając.

Piotr Kossobudzki to ogromny autorytet w branży. Zwiedził większość centrów nauki na świecie. Współtworzył i był jednym z dyrektorów Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Natomiast Grzegorz Adamowicz jest prezesem Fundacji „Miasto Nauki”.
- Ja po prostu lubię naukę i opowiadam o tym, jak nauka jest fantastyczna i opowiadam o tym tak jak potrafię. Stargardzkie centrum będzie dostosowane do potrzeb i do oczekiwań osób ze Stargardu i okolic. Dziś najważniejsze będą odpowiedzi na trzy pytania: dla kogo i po co mamy robić to centrum? Co chcielibyśmy w nim znaleźć? – zapytywał uczestników spotkania jego moderator Piotr Kossobudzki. Wszyscy uczestnicy konsultacji chętnie wymieniali się doświadczeniami, spostrzeżeniami i oczekiwaniami, jakie mają w związku z mającą powstać placówką.

Wiadomo już, że SCN znajdzie się w przygotowywanej do remontu kamienicy pod adresem Chrobrego 21. Miasto przekazało historyczny obiekt po dawnej wytwórni likierów przy Bramie Wałowej Stargardzkiemu TBS. Nakłady na odrestaurowanie kamienicy są ogromne. Wciąż trwają poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Początkowo pomieszczenia SCN planowano zlokalizować na jednym kondygnacji budynku. Teraz wszyscy zaangażowani w projekt skłaniają się do podporządkowania wszystkich pięter dla potrzeb centrum.

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard. Galeria