Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pomorze Zachodnie podbiło targi swoimi smakami

Dodano: 7 lat temu
Redakcja poleca!

Pięć ?Pereł?, prestiżowy ?Klucz do spiżarni?, trzy medale i wyróżnienie. Tak prezentuje się fantastyczny wynik zachodniopomorskich wystawców,

Pomorze Zachodnie podbiło targi swoimi smakami

których produkty zostały docenione podczas zakończonych we wtorek Międzynarodowych Targów „Smaki Regionów”. W piątek 29 września z nagrodzonymi spotkał się marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa.
 

Podczas  Międzynarodowych Targów „Smaki Regionów”, które odbyły się w dniach  23-26 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozstrzygnął się finał XVII edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Reginów.
 

Zachodniopomorscy wystawcy zdobyli aż cztery „Perły” w kategorii na najlepszy regionalny produkt żywnościowy. Doceniony został Jesiotr wędzony (Gospodarstwo  Rybackie Zielenica), Ser kozi widuchowski (Gospodarstwo Ekologiczne Frykas w Marwicach), Chleb szczeciński (Piekarnia Cukiernia Przemysław Wojciechowski),  Wino z owoców róży dolickie (Gospodarstwo ekologiczne Sedina w Dolicach).

- To prawdziwy zaszczyt, że nasi producenci przywieźli aż tyle nagród. Serdecznie Państwu dziękuję, że rozsławiacie Państwo nasz region. Sprawiacie, że Pomorze Zachodnie kojarzy się nie tylko z morze, słońcem, ale i z fantastycznymi smakami. Dzięki wam Pomorze Zachodnie brzmi smacznie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Wicemarszałek Jarosław Rzepa zaznaczył, że już same nominacje są wyróżnieniem – To jest prawdziwa ekstraklasa. Trafiają tam bardzo skrupulatnie wyselekcjonowane produkty. Sprostaliśmy oczekiwaniom i przywieźliśmy grad pereł. Gratuluję Państwu i dziękuję.
 

Poznaj zachodniopomorskie smaki

Jesiotr wędzony (Gospodarstwo  Rybackie  Zielenica; Anna Skowrońska) - Jesiotr pochodzący z terenów gminy Malechowo, wyławiany ze stawów torfowych o 100-letniej tradycji. Naturalne pochodzenie oraz właściwości wody nadają mu niepowtarzalny smak, a naturalne wędzenie bukowo-olchowe wpływa na piękny, głęboki zapach. Odznacza się niezwykle delikatnym mięsem. – Stawiamy na jakość, a nie ilość. Dzięki temu zyskujemy bardzo dobre noty od szefów kuchni renomowanych restauracji i hoteli – podkreślała Anna Skowrońska.

Ser kozi widuchowski (Gospodarstwo Ekologiczne Frykas w Marwicach; Edyta Szczupak) - Ser dojrzewający, podpuszczkowy, wytwarzany z surowego mleka o białym kolorze (świeży) aż do żółto-słomkowego (gdy jest dojrzały). Smak delikatny słonawy lub wyraziście ostry. Mleko używane do produkcji pochodzi od zwierząt z regionu Doliny Dolnej Odry, karmionych wyłącznie ekologicznymi paszami i zielonkami pochodzącymi z gospodarstwa ekologicznego. Proces dojrzewania jest wielostopniowy i obejmuje m.in. leżakowanie w piwnicy kamiennej. W procesie produkcji nie używa się żadnych chemicznych dodatków. Ser wyrabiany jest ręcznie ze świeżego mleka, z każdego udoju osobno. Edyta Szczupak wytłumaczyła na czym polega sekret tego produktu - Prowadzimy tryb produkcji zgodny z naturą. Dzięki temu nasze sery są już znane nie tylko w województwie.

Chleb szczeciński (Piekarnia Cukiernia Przemysław Wojciechowski / Szczecin) – Jeden z najczęściej kupowanych chlebów w szczecińskich piekarniach. Jest charakterystycznie wydłużony i lekko zaokrąglony, o silnym zapachu. W środku wilgotny i miękki. Skórka po wystudzeniu dość twarda, a miąższ zbity i jednorodny. Wypiekany jest w piekarniach zachodniopomorskich od końca lat 60-tych XX wieku. Pierwsze wzmianki można odnaleźć w rodzinnych archiwach zachodniopomorskich piekarzy z 1969 roku. Jego receptura utworzona została przez piekarzy zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych.

Wino z owoców róży dolickie (Gospodarstwo ekologiczne Sedina w Dolicach; Bożena i Ryszard Jaszczowscy) - Wino o kolorze bursztynowym, choć jego barwa zmienia się wraz z okresem leżakowania. Posiada charakterystyczny smak. W jego skład wchodzą przemarznięte owoce róży, cukier, woda oraz drożdże winne. Owoce pochodzące z ekologicznej certyfikowanej plantacji róży fermentują przez około 4-5 miesięcy, po tym czasie wino zlewa się do mniejszych butli. Nie zawiera substancji konserwujących.

Smaki Ameryki Południowej i Pomorza Zachodniego

Perłę 2017 w kategorii  na najlepszą  regionalną  potrawę zdobyła Przystawka z leszcza z Doliny Dolnej Odry (ryba słodkowodna), (Gospoda Herbu Korab w Szczecinie, Danuta Gołowacz i Małgorzata Dzieciniak).

Przystawka z leszcza z Doliny Dolnej Odry (ryba słodkowodna) - To połączenie kuchni Ameryki Południowej z regionalnym smakiem ryb, wzorowana na daniu Ceviche. To surowa ryba marynowana w sosie z cytrusów. Można dodawać do niej różne składniki jak papryczka chilli, warzywa czy owoce. Jak tłumaczy Danuta Gołowacz, w swojej gospodzie używają do tego jabłka, a danie serwują używając dorsza, pstrąga lub leszcza.  Danie można podawać na grzance. Można także wzbogacać je poprzez dodanie pomidora, ogórka czy papryki.

Książnica z „Kluczem do Spiżarni”

Z Wielkopolski wróciliśmy także z „Kluczem do  Polskiej Spiżarni”, prestiżową nagrodą dla osób, organizacji i  instytucji zasłużonych w promocji produktów tradycyjnych.

Klucz otrzymała Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie za wieloletnią pracę na rzecz promocji produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych województwa zachodniopomorskiego m.in. poprzez koordynację i współorganizację konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. - Rzadko się zdarza, aby Klucz otrzymywały instytucje, a nie osoby, tym bardziej należy docenić to wyróżnienie – przyznał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Jesteśmy wzruszeni tą nominacją. Może u nas nie można się najeść, ale z pewnością można się nasycić wiedzą, historią, myślami o smakach – mówiła zastępca dyrektora Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Bożena Winiarska.

To także nagroda za współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie wyszukiwania i udostępniania z księgozbiorów dokumentów z książek, czasopism i zbiorów specjalnych dotyczących zwyczajów, kulinariów oraz tradycji wytwarzania i historii produktów żywnościowych na Pomorzu Zachodnim. Dzięki tym materiałom możemy wzbogacać naszą regionalną pulę produktów na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Do tej poru zarejestrowanych zostało 41 produktów.
 

Medale i wyróżnienie

Podczas targów odbył się również konkurs o Medal targów „Smaki Regionów”, który otrzymali: Gospodarstwo Ekologiczne Folwark Biernów Park Krystyna i Andrzej Hapka za grzyby marynowane z szyszką, Gospodarstwo Rybackie Zielenica Anna Skowrońska za pstrąga wędzonego oraz P.P.H. Tast Jan Tabiński za pomorskie ciasteczka przyjaźni z doliny 7 młynów. Wyróżnienie  trafiło do Gospodarstwa ekologicznego Sedina (Bożena i Ryszard Jaszczowscy) za kiszone zielone pomidory na solance kołobrzeskiej.

Targi Smaki Regionów są świętem miłośników tradycyjnej, polskiej żywności przyrządzanej według dawnych receptur. Jest to także idealne wydarzenie dla osób, które odżywiają się zdrowo i cenią produkty lokalnych dostawców.

Elegancka piętrowa zabudowa, półokrągłe, białe podświetlane lady to były znaki rozpoznawcze

100-metrowego stoiska z Pomorza Zachodniego. Nadmorski charakter województwa przypomniały latarnie morskie, przedstawione w postaci makiet, a każdy znużony wędrówką po targach mógł odpocząć w specjalnej strefie ze stołami i pufami. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, na których czekała przejażdżka miniaturą lokomotywy.

-  Nasze stoisko było największym, poza stoiskiem gospodarza, czyli Wielkopolski – przypomniał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Uczestnicy targów dzięki m.in. organizacji „Bałtyk” czy produktom z Wyspy Wolin mieli okazję poznać różne smaki ryb. Nie zabrakło również miodów, które zaprezentowały pasieki: Buckfast i Miody Jana. Ekologiczne specjały, takie  jak dżem z dzikiej czereśni, kiszone pomidory należeć będą do gospodarstw „Zagon” oraz „Sedina”. Smakosze trunków znaleźli także coś dla siebie, kołobrzeskie piwa przedstawił Browar Colberg Invest Towers. Dzięki Folwarkowi Biernów Park była okazja do spróbowania grzybów marynowanych z szyszką. Pragnienie zwiedzających ugasiły naturalne soki z gospodarstwa rolnego Magdaleny Piekarz.
 

Dziedzictwo kulinarne Pomorza Zachodniego oraz ofertę turystyczną przedstawiło łącznie 12 wystawców:

  1.  Elżbieta Kuczma,  Gospodarstwo Zagon w Ząbrowie – ogórek kołobrzeski.
  2. Jolantą Stachurską, Ryby z Wyspy Wolin,  Dziwnów  – paprykarz, ryby wędzone.
  3. Invest Tower Sp. z o .o  w  Kołobrzegu,  Piotr Robert Małetka – piwo Colberg.
  4. Krystyna Hapka, Gospodarstwo ekologiczne Folwark Biernów Park, Ostre Bardo – grzybki marynowane z szyszką, dynia deserowa.
  5. Bożena i Ryszard Jaszczowscy, Gospodarstwo Ekologiczne Sedina, Dolice – przetwory z róży fałdzistolistnej.
  6. Jan Olszański, pasieka Miody Jana,   Szczecin – miody gatunkowe.
  7. Wiesław Perłak, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe,  Drawsko Pomorskie – ryby wędzone, ryby w zalewie octowej i pomidorowej.
  8. Magdalena Piekarz Gospodarstwo rolne, Kołbaskowo – soki  naturalne Viva Natura.
  9. Tomasz Sadowski, Gospodarstwo Pasieczne Buckfast, Szczecin – miody gatunkowe.
  10. Jan Tabiński, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Tast, Szczecin – pierniki szczecińskie,  produkty ekologiczne: ciasteczka, chleby, empady.
  11. Anną Skowrońską Gospodarstwo rybackie Zielenica, w Zielenicy – pstrąg wędzony
  12. RYBY Natalia Zubowicz, Kamień Pomorski – ryby wędzone, łosoś kiszony. 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja