Dzisiaj uczestników szkolenia powitał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. Insp. Jarosław Pasterski.
W ramach realizacji tego zadania dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przeprowadzone zostało szkolenie na temat praw ofiar przestępstw oraz właściwego kontaktu osobistego policjanta z osobą pokrzywdzoną przestępstwem. Szkolenie przewidziane jest dla miejskich i powiatowych koordynatorów ds. ochrony praw człowieka.
Część edukacyjną spotkania prowadzili eksperci z Wydziału Kryminalnego i Prewencji, którzy przedstawili uczestnikom zagadnienia wynikające z ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Prelegenci omówili także sposoby zapobiegania jaki i podejmowania działań profilaktycznych w kontekście pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Natomiast zajęcia z psychologiem miały charakter warsztatowy, a ich głównym zadaniem był trening profesjonalnego kontaktu policjanta z osobą pokrzywdzoną przestępstwem.
Uczestnicy szkolenia mieli tez możliwość dyskusji na temat służebności Policji wobec społeczeństwa oraz treści Zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 roku zasady etyki zawodowej policjanta ze szczególnym zwróceniem uwagi na zapis § 9 ,tj. w trakcie wykonywania czynności służbowych policjant powinien zachować szczególną wrażliwość i takt w stosunku do ofiar przestępstwa lub innego zdarzenia, udzielać im możliwie wszechstronnej pomocy, a także dbać \o zachowanie dyskrecji”.
Edukacja w zakresie pomocy ofiarom jest zgodna z sentencją policyjnego hasła „Pomagamy i chronimy”, a policjanci zachodniopomorscy poprzez profesjonalny, a jednocześnie empatyczny kontakt z osobą pokrzywdzoną przestępstwem, przyczyniać się będą do wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród osób zgłaszających