Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

5 osób w zachodniopomorskim nie żyje przez zakażenie bakterią.

Dodano: 7 lat temu Autor:

Sanepid ostrzega.

5 osób w zachodniopomorskim nie żyje przez zakażenie bakterią.
Jak potwierdził Szczeciński Sanepid, w naszym województwie  odnotowano już 11 przypadków zakażeń groźną bakterią o nazwie New Delhi. W związku z zakażeniem 5 osób nie żyje.

Bakteria New Delhi jest znana pod potoczną nazwą Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych.

W naszym kraju choroba pojawiła się w 2011 roku. W 2014 roku w Polsce stwierdzono obecność bakterii K. pneumoniae NDM u kilkuset nosicieli, głównie w Warszawie i Poznaniu

Szpitale nie zastosowały wtedy odpowiednich środków ostrożności (m.in. nie izolowano osób zarażonych, co jest koniecznością) i pacjenci zakażali się nawzajem. W konsekwencji tego, w krótkim czasie liczba zakażonych zaczęła gwałtownie rosnąć.

Jak wynika z szacunkowych danych krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów, w 2016 roku w całym kraju było 1100 zakażonych. Bakteria ta jest nad wyraz groźna, bo uodpornia się bardzo szybko  na antybiotyki.

Uodpornienie bakterii New Delhi na wszelkiego rodzaju antybiotyki ma ścisły związek niewłaściwym stosowaniem, a wręcz nadużywaniem antybiotyków.  W całej Europie nadużywanie antybiotyków jest zjawiskiem dość powszechnym, a jak wynika z danych Europejskiego Programu Monitorowania Konsumpcji Antybiotyków ESAC (European Surveillance of Antibiotic Consumption), Polska zajmuje pod tym względem miejsce w ścisłej czołówce.

Od listopada 2015 roku Szpitale mają obowiązek. zgłaszać sanepidowi wszystkie dodatnie wyniki laboratoryjne w kierunku Klebsiella pneumoniae. Pacjenci u których wykryto NDM, są już na tą chwile każdorazowo poddawani izolacji, co po części zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii.

Bakteria New Delhiu żyje na skórze i w przewodzie pokarmowym. Wydalana jest z kałem zarówno osoby chorej, jak i zdrowego nosiciela. W związku z tym może się przenieść poprzez na przykład niezdezynfekowaną toaletę, z której skorzystała osoba, będąca nosicielem bakterii. Z łatwością przenosi się z jednej osoby na drugą. Bakterie NDM są świetnie przystosowane do życia w układzie pokarmowym człowieka. Mogą przebywać w naszym organizmie nawet przez kilka lat.

Bakteria staje się groźna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych . Jest ona odpowiedzialna między innymi za zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Często doprowadza do sepsy, która u co drugiego pacjenta niestety kończy się śmiercią.

Najbardziej narażone na zarażenie są osoby starsze, przewlekle chore, poddawane zabiegom operacyjnym i osłabioną odpornością.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja