Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pomorze Zachodnie off-road?em stoi

Dodano: 8 lat temu
Redakcja poleca!

Kontakt z naturą, wysiłek, ekstremalne emocje i nieodzowna odrobina kurzu, błota czy wody ? to kocha każdy fan imprez off-roadowych.

Pomorze Zachodnie off-road?em stoi
Pomorze Zachodnie słynie z wielu takich wydarzeń i miejsc, idealnych do ich organizacji.
 
Off-road w dużej mierze kojarzony jest ze sportami motorowymi, odbywającymi się w warunkach terenowych – wyścigami jeepów, motocykli, quadów i wyspecjalizowanych pojazdów. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak inny aspekt tego pojęcia – piesza rywalizacja, która może być łączona z bardzo różnymi konkurencjami. Mogą to być marsze na orientacje, gry terenowe, sprawnościowe i wytrzymałościowe, aż po ekstremalne zawody, jak np. odbywająca się corocznie na Pomorzu Zachodnim „Selekcja”, prowadzona przez żołnierzy wywodzących się z elitarnej jednostki specjalnej.
 
Off-road staje się stylem życia. Może być także ważną częścią ruchu turystycznego. Województwo Zachodniopomorskie, dostrzegając duży potencjał tej dziedziny, wspiera ją i promuje od lat. To szansa turystycznego ożywienia wielu miejsc Pomorza Zachodniego. Jak ważną pozycję w turystycznych planach województwa zajmuje off-road, świadczy utworzenie w 2015 roku funkcji Pełnomocnika Marszałka ds. turystyki kamperowej i szlaków off-road. Został nim Norbert Zbróg, a jego zadaniem jest wspieranie działań województwa w tym zakresie i kontakt ze środowiskiem off-roadowym.
 
Województwo Zachodniopomorskie będzie promowało się przy okazji najbliższych imprez off-roadowych. Pierwszą z nich będzie rozpoczęcie sezonu turystycznego 2017 na Zachodniopomorskich Szlakach Turystyki Off-road, które odbędzie się w dniach 4-5 marca br. w Drawsku Pomorskim. Wśród zaplanowanych konkurencji, które odbywć się będą zarówno w dzień, jak i w nocy, jest m.in. gra terenowa „pogoń za lisem” oraz jazda na koordynaty podawane SMS-em.
 
Logo Pomorza Zachodniego nie zabraknie także na kolejnej edycji Pomerania Rescue (28-30 kwietnia br.). To wydarzenie, w którym udział biorą uczestnicy z Polski, Niemiec, Danii, Belgii, Holandii i Anglii. Zawodnicy stają przed ekstremalnym wyzwaniem, jakim jest pokonanie 400 kilometrowej trasy, przygotowanej w warunkach terenowych, w okolicach Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Bornego Sulinowa, Szczecinka i Połczyna Zdroju. Mają na to 52 godziny. W przebieg trasy wpisane są tzw. ST (zadania specjalne), związane z ratownictwem medycznym, technicznym, technikami linowymi, zadaniami na wodzie oraz bytowaniem w warunkach terenowych pozbawionych infrastruktury, oraz OS (odcinki Specjalne) czyli bardzo trudne odcinki przejazdów terenowych z wykorzystaniem sprzętu pomocniczego: wyciągarek, podnośników, najazdów, budowy prowizorycznych mostów itp.
 
W maju charakterystyczny znak Pomorza Zachodniego zobaczymy podczas 9 edycja „Bóbr Rajdu”, który odbędzie się 21 maja br. W trakcie tej imprezy uczestnicy poznają pojezierze drawskie, jego przyrodę i historię, a także miejsca związane z aktywnym wypoczynkiem. Jej elementem są wędrówki, szkolenia paramedyczne, spotkania z ratownikami oraz różnego rodzaju zajęcia sprawnościowe.
 
Obecnie na Pomorzu Zachodnim znajdują się łącznie ponad 1000 kilometrów, rozłożonych na 4 wytyczonych szlakach off-road. Są to: Szlak „Transpomerania” o długości 420 km, który prowadzi między Szczecinem a Szczecinkiem; 180-kilometrowy Szlak Drawsko Pomorskie – Goleniów; Szlak Goleniów - Drawsko Pomorskie (190 km); Szlak „Wilcza” (220 km), przebiegający przez powiat drawski oraz gminy Czaplinek, Wierzchowo, Złocieniec,  Drawsko Pomorskie.

 
Źródło: Urząd Marszałkowski Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja