I choć z roku na rok na ulicach Szczecina odnotowywana jest coraz mniejsza liczba wypadków drogowych, to nadal daleko nam do europejskich standardów.
Wśród wszystkich użytkowników dróg szczególną grupę stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy nie posiadają żadnej ochrony, która zabezpieczałaby ich przed negatywnymi skutkami zdarzeń drogowych. W chwili wypadku pojazd uderza bezpośrednio w niechronionego uczestnika ruchu drogowego.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie systematycznie prowadzą działania profilaktyczne, które mają pomóc niechronionym uczestnikom ruchu drogowego w rozpoznawaniu różnych zagrożeń na drodze. Tak było także w minionym tygodniu. Policjanci szczecińskiej drogówki w rejonie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Ku Słońcu z ul. Kwiatową, a także na ul. Kopernika rozdawali elementy odblaskowe i jednocześnie rozmawiali o zagrożeniach jakie mogą napotkać piesi podczas przekraczania jezdni wielopasowych.
Policjanci uwrażliwiali pieszych, by zatrzymać się zanim wejdziemy na przejście dla pieszych i upewnić się czy istnieje możliwość bezpiecznego dotarcia na drugą stronę ulicy. Ważne jest, by w trakcie przechodzenia przez jezdnię cały czas obserwować sytuację na drodze, czy wszystkie pojazdy stoją i ustępują nam pierwszeństwa. To że jeden pojazd zatrzyma się przed przejściem dla pieszych, nie oznacza że kierujący na drugim pasie ruchu także zachowania się w ten sposób i nie popełni błędu, który może zaważyć na naszym zdrowiu czy życiu.
Choć przepisy prawa o ruchu drogowym zobowiązują pieszych do używania elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, to namawiamy do używania ich także w mieście. Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych użytkowników dróg, element odblaskowy pozwala zauważyć pieszego w nocy z odległości około 100-150 m. Taka odległość pozostawia kierującemu czas na reakcję i wykonanie odpowiedniego manewru.
mł. asp. Karolina Rykaczewska / IK