Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Wspólnie będziemy naprawiać Stargard

Dodano: 8 lat temu
Redakcja poleca!

Prezydent Sławomir Pajor zapoznał dziś dziennikarzy z planem uruchomienia od 1 stycznia 2017 roku

Wspólnie będziemy naprawiać Stargard
nowego narzędzia dla mieszkańców w postaci aplikacji „NaprawmyTo.pl”. Zmianie ulegnie również dotychczasowe funkcjonowanie Straży Miejskiej.

Będą to rewolucyjne zmiany w kontakcie Urzędu Miejskiego z mieszkańcami, a co za tym idzie, w systemie reagowania na zgłoszenia o nieprawidłowościach i awariach występujących w naszym mieście.

- Poprzez aplikację "NaprawmyTo.pl" chcemy poprawić funkcjonowanie naszego miasta, usprawnić kontakt z mieszkańcami, a także zoptymalizować pracę Straży Miejskiej – mówi prezydent Stargardu Sławomir Pajor. 

Najprościej można wyjaśnić funkcjonowanie aplikacji w następujący sposób: Widzisz problem? Zgłoś go! Śledź postępy na portalu. Ciesz się wynikiem! ZOBACZ KRÓCIÓTKI FILM INSTRUKTARZOWY.

Aplikacja daje każdemu możliwość zgłaszania awarii infrastruktury, napotkanych usterek w przestrzeni publicznej oraz innych nieprawidłowości. Możemy to zrobić za pomocą komputera z internetem, smartfonu, a także telefonu stacjonarnego. Do naszego komunikatu o zauważonej nieprawidłowości będziemy mogli dołożyć również zdjęcie. Nasze zgłoszenie odbierze strażnik miejski, który od 1 stycznia 2017 będzie dyżurował każdego dnia, przez 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. Po zweryfikowaniu i przyporządkowaniu usterki, dyżurny-strażnik przekaże informację do jednostki odpowiedzialnej za jej usunięcie. Wszystkie podjęte działania są oznaczane na ogólnodostępnym portalu. Mieszkaniec może śledzić te zmiany, aż do usunięcia problemu. W związku z nowymi obowiązkami, Straż Miejska zatrudni od stycznia dwóch nowych pracowników.

Stargard przygotował dla mieszkańców szeroki katalog usterek i nieprawidłowości, które będzie można zgłosić. Będą mogły to być uszkodzenia: ławek, studzienek ulicznych, koszy na śmieci, ścieżek rowerowych, urządzeń na placach zabaw. Do nieprawidłowości infrastrukturalnych zaliczamy też: dewastacje wiat przystankowych, brak lub nieczytelny rozkład jazdy, zniszczenia drzew i zieleni, ale również dziury w jezdni, wyrwy w chodniku czy też niesprawne oświetlenie.
Do kategorii bezpieczeństwa przypisane zostały: porzucony pojazd, spożywanie alkoholu w miejscach gdzie tego nie wolno robić, niesprawna sygnalizacja, nieczytelny lub uszkodzony znak drogowy oraz bezpańskie zwierzę.
Czystość i porządek obejmują: dzikie wysypisko lub porzucone śmieci, martwe zwierzę, zanieczyszczony chodnik lub ulicę, graffiti.
W kategorii „inne” będzie można opisać wszystkie pozostałe nieprawidłowości, z jakimi zetkną się mieszkańcy, a nie są ujęte w katalogu.

Czas usuwania usterki może być różny. Jest to uzależnione od bardzo wielu czynników. Między innymi od możliwości finansowych podmiotów odpowiedzialnych za usunięcie nieprawidłowości, ale też skali, wpływu na funkcjonowanie miasta i na bezpieczeństwo mieszkańców, itd. Jedne awarie zostaną usunięte od ręki, inne będą musiały poczekać. Żaden sygnał nie pozostanie jednak bez odzewu. W każdym przypadku zostaną podjęte stosowne działania, a przede wszystkim każdy, kto odwiedzi stargardzką zakładkę na portalu NaprawmyTo.pl będzie mógł się dowiedzieć, co do tej pory zrobiono w konkretnej sprawie. Pamiętajmy jednak o tym, że samo uruchomienie aplikacji nie doprowadzi do usunięcia z przestrzeni miejskiej wszystkich nieprawidłowości, braków i usterek. Potrzebna jest tutaj nasza aktywność - mieszkańców Stargardu, a także racjonalne podejście do tematu.

Stargard będzie dwunastym miastem, które zdecydowało się skorzystać z tego systemu. Przed nami zrobiły to m.in.: Stalowa Wola, Nysa, Jarocin, Wałbrzych, Lublin, Dąbrowa Górnicza.
Więcej na temat serwisu "NaprawmyTo.pl" w grudniowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”.
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja