polegające na edukowaniu niechronionych uczestników ruchu drogowego w zakresie obowiązujących przepisów i zachęcają do noszenia elementów odblaskowych.
Jesień i zima to trudny okres dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pogarszające się z każdym dniem warunki atmosferyczne, mgła i opady deszczu sprawiają, że piesi są słabiej widoczni. Do tego dochodzi jeszcze wydłużenie drogi hamowania pojazdów przy śliskiej, mokrej nawierzchni oraz szybciej zapadający zmrok. Dlatego tak ważne jest, by każdy z uczestników ruchu drogowego stosował się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności spoczywa nie tylko na kierującym, ale i na pieszym. Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to przede wszystkim nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, chodzenie nieprawidłową stroną drogi, czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego, który nie posiada elementów odblaskowych.
O tym, że odblaski w znaczący sposób podnoszą bezpieczeństwo na drodze nikogo nie trzeba przekonywać. Analizy wskazują bowiem, że w okresie jesienno-zimowym kierowca widzi pieszego ubranego w ciemne kolory dopiero kilkanaście metrów wcześniej. Dzięki nawet małemu elementowi odbijającemu światło osoba idąca poboczem drogi jest dostrzegana z odległości kilkuset metrów. Daje to kierowcy odpowiednio dużo czasu na prawidłową reakcję.
Należy podkreślić, że zgodnie z nowelizacją Prawa o Ruchu Drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych, ale warto je nosić również w mieście, bo tu najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych.