Założeniem tych ćwiczeń było zgranie elementów Systemu Zarządzania Kryzysowego w zakresie postępowania i sposobów współdziałania organów podczas zwalczania zagrożeń terrorystycznych na obszarach morskich.
Głównym założeniem tych ćwiczeń było przejęcie kutra transportowego przez terrorystów. Po uzyskaniu takiej informacji wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w obszarze wodnym podjęły czynności wynikające z ich kompetencji.
Policjanci uczestniczący w tym ćwiczeniu zabezpieczali teren Marynarki Wojennej w Kołobrzegu, w której zebrały się służby uczestniczące w zadaniu. Powołano zespół negocjatorów. W zdaniu uczestniczyło ponad 25 instytucji oraz dowództw pod egidą Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Po przejęciu zakładników po szturmie GROM-u oraz zatrzymaniu terrorystów przez funkcjonariuszy ze Straży Granicznej policjanci uczestniczyli w zatrzymywaniu tych osób, przeszukiwaniu i transportowaniu do właściwej jednostki.
Całe zadanie miało na celu doskonalenie wymiany informacji pomiędzy różnymi służbami oraz usprawnienie procedur współdziałania z układem pozamilitarnym. Istotną kwestią była także ocena przebiegu procesu planistycznego podczas przygotowania operacji reagowania kryzysowego na zagrożenia w obszarach morskich.