Spotkanie było skierowane do uczniów klas III z uwagi, iż w niedługim czasie będą oni mogli podjąć pierwszą pracę zarobkową na terenie kraju i za granicą. Policjantka informowała o tym, jak bezpiecznie wybrać pracodawcę w okresie letnim.
Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z formami handlu ludźmi i uświadomienie niebezpieczeństw związanych z tym zjawiskiem. W czasie spotkania omówiono zagadnienia dotyczące handlu ludźmi takie jak żebractwo, praca przymusowa czy wykorzystywanie kobiet do prostytucji. Omawiany problem handlu ludźmi jest aktualny przez cały rok, jednak to w okresie letnim nabiera szczególnego znaczenia, kiedy młodzi ludzie szukają pracy na wakacje. Często wyszukana oferta lub propozycja wydaje się tak bardzo atrakcyjna, że zapominają o własnym bezpieczeństwie.
Podczas wizyty rozmawiano z gimnazjalistami właśnie o zagrożeniach związanych między innymi z wakacyjnym poszukiwaniem pracy za granicą, a także o ograniczonym zaufaniu do nowo poznanych osób oferujących np. po krótkiej znajomości wspólny zagraniczny wyjazd. Wyjaśniano młodzieży, że osoby zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różnego rodzaju techniki manipulacji starając się zbliżyć do potencjalnej ofiary, zdobyć jej zaufanie, otoczyć opieką i pokazać swoje przyjazne nastawienie. Sprawcy w swoim działaniu posuwają się także do szantażu, gróźb czy przemocy fizycznej wobec swoich ofiar.
Wyjaśniano, że uleganie wpływom innych osób jest naturalne, jednak wiedza i umiejętności rozpoznawania zagrożeń może pomóc w umocnieniu naszego poczucia bezpieczeństwa. Współczesna forma niewolnictwa jaką stanowi handel ludźmi jest przestępstwem godzącym w ludzką wolność i godność.
st. sierż. Marcelina Pałaszewska / IK