Program funkcjonuje w Stargardzie od 12 lat w szkołach podstawowych i gimnazjach. Podczas spotkania omówiono model funkcjonowania programu oraz przedstawiono dane liczbowe z ostatnich kilku lat. Omówiono też założenia na kolejny rok szkolny a także kierunki działań w zakresie profilaktyki i interwencji skierowanej do dzieci i młodzieży zagrożonych lub używających różnego rodzaju środków psychoaktywnych. Spotkanie Miejskiej Grupy Konsultacyjnej było doskonałym miejscem do wymiany opinii i doświadczeń w zakresie współpracy.
Głównym celem Miejskiej Grupy Konsultacyjnej jest zapewnienie kompleksowej pomocy dzieciom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych. W szczególności diagnozowanie problemów uzależnień i przemocy w mieście oraz podejmowanie działań zmierzających do ich rozwiązywania. Głównie dotyczą one dzieci i młodzieży.
W skład MGK wchodzą osoby sprawujące funkcje kierownicze w instytucjach pomagających rodzinom, tj. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Komendzie Powiatowej Policji, Kuratorskiej Służbie Sądowej, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, szkołach, Zakładzie Medycyny Szkolnej, a także zaproszeni goście – specjaliści z danej dziedziny. W tym roku gościem była na przykład Anna Wierzchoń - kierownik Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej Stowarzyszenia Monar w Szczecinie.