Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

W trosce o bezpieczne ferie

Dodano: 9 lat temu

W poniedziałek rozpoczynają się ferie zimowe. Z pewnością, część dzieci spędzi je na zimowiskach w naszym województwie.

W trosce o bezpieczne ferie
W następnych tygodniach odpoczywać będą pociechy z innych części Polski. Tak jak w latach poprzednich o bezpieczną podróż oraz wypoczynek dbać będą stargardzcy policjanci.

Wzorem lat ubiegłych policjanci przeprowadzą szereg działań profilaktycznych, których celem będzie zapewnienie bezpiecznych ferii dzieciom i młodzieży. Funkcjonariusze będą także brać czynny udział w tematycznych spotkaniach z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zimowych zabaw.


W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci stargardzkiej drogówki prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwrócą na stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów, głównie układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Przypominamy, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co, do którego istnieją podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu - należy wówczas wezwać Policję. Sprawdzenie stanu pojazdu oraz uprawnień kierowcy można zgłaszać również z wyprzedzeniem do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim.

Aby podróż dziecka autokarem należała do udanych i przede wszystkim, aby była bezpieczna należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: przed wyjazdem dziecka na ferie, wycieczkę, ustal, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych korzystał już z usług tego przewoźnika lub biura podróży. Sprawdź jak długo firma działa na rynku oraz jakimi dysponuje pojazdami. Warto również zapoznać się z opiniami na wybranym forum internetowym. PAMIĘTAJ!!! - Niska cena oferty wypoczynku może skazać Twoje dziecko na niewygodną podróż starym autokarem, bez pewności, że bezpiecznie dotrze do celu. Ustal, ilu jest opiekunów i wychowawców i czy mają odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z przepisami liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku dzieci do 10 roku życia liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 15 osób. Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami są dzieci i młodzież niepełnosprawna wymagająca stałej opieki lub pomocy. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.  Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka. Przed wyjazdem dziecka autokarem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego.

Ponadto pamiętajmy, że: jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, przewożone nim dzieci muszą mieć je zapięte. Przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub w bagażniku autokaru). Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych, dziecko przy drzwiach siedzieć nie powinno. Uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Podczas podróży samochodem osobowym dzieci powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak ich rodzice, a młodsze dzieci muszą podróżować w specjalnych fotelikach.

Dzieciom spędzającym czas w miejscu zamieszkania warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak, więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Dla lepszej widoczności dziecko powinno mieć przy sobie element odblaskowy. Nauczyciele i rodzice powinni też przypomnieć dzieciom o tym, że w przypadku, kiedy spadnie śnieg nie wolno zjeżdżać z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg ze względu na duże ryzyko wpadnięcia pod pojazd.


Mamy nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie podróży i wypoczynku. Pamiętajmy, że wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach ma nie tylko Policja, lecz w olbrzymiej mierze zachowanie wszystkich użytkowników dróg.
Źródło: KPP Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Śladami Gryfików - spacer historyczny. Fotorelacja