na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii.
Cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci, a także odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy, które przedstawicielka stargardzkiej policji omówiła z uczniami z Reptowa.
Poruszana tematyka miała przybliżyć dzieciom wiedzę na temat zagrożeń świata wirtualnego oraz pozwolić na zdobycie umiejętności radzenia sobie z nimi. Przy pomocy filmowych materiałów edukacyjnych zapoznano uczestników spotkania z niektórymi zagrożeniami, z jakimi mogą spotkać się podczas korzystania z komputera i internetu. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące prześladowania, wyłudzania danych osobistych i informacji majątkowych oraz publikacji nagich zdjęć czy też nagrań w internecie.
Pani Alma Selwesiuk z Zespołu ds. Nieletnich stargardzkiej komendy podczas zajęć zwróciła również uwagę, że internet to nie tylko gry, muzyka i portale społecznościowe, ale również szereg niebezpieczeństw, które należy umieć rozpoznawać. Poruszono także problematykę cyberprzemocy, uzależnienia od internetu oraz bezpiecznego komunikowania się w sieci.
Ponadto na zajęciach przybliżono wiedzę na temat konsekwencji prawnych, jakie ponosi nieletni za popełnione przestępstwa czy wykroczenia oraz algorytm postępowania Policji w przypadku ujawnienia osoby nieletniej przejawiającej symptomy demoralizacji. W tym celu Pani Alma Selwesiuk zajmująca się profilaktyką dzieci i młodzieży przekazała uczniom, kogo nazywamy nieletnim, czy nieletni oznacza to samo, co małoletni i co to znaczy być odpowiedzialnym w świetle prawa.
Na zakończenie spotkania omówione zostały możliwości szukania pomocy i radzenia sobie, kiedy coś przykrego zdarzy się podczas korzystania z internetu. Przekazano także informacje o bezpiecznych stronach, z których dzieci mogą bez obaw korzystać i zdobywać wiedzę oraz miło i bezpiecznie spędzać czas przy grach i zabawach dostosowanych do ich wieku.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- Bezpieczny internet