a wszystko po to aby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z uroków jezior.
Od początku sezonu letniego stargardzcy policjanci patrolują wody i okolicę jezior Ińsko oraz Miedwie (jednego z największych jezior w Polsce), w rejonie których wypoczywają mieszkańcy z całego województwa zachodniopomorskiego i nie tylko. Analiza interwencji z lat poprzednich dowodzi, że tego typu działania są niezbędne i bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa wczasowiczów.
Patrol stargardzkich wodniaków wielokrotnie okazał się być niezbędny podczas lat ubiegłych, kiedy w trakcie służby policjanci patrolując wody między innymi dostrzegli wywrócone żaglówki i znajdujące się w wodzie osoby. Podjęte interwencje oczywiście zawsze były zasadne, gdyż jak ustalano sternicy w wyniku silnego podmuchu wiatru i zmiennych warunków atmosferycznych nie zapanowali nad łodziami, które po zbyt dużym przechyle uległy wywróceniu. Każdorazowo mundurowi stawiali łodzie na wodzie i wyławiali żeglarzy, których w bezpieczny sposób odholowywali do brzegu. Na szczęści w tym roku podobnych sytuacji jeszcze nie było, ale stargardzcy policyjni wodniacy są w gotowości.
Niestety tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz funkcjonariusze pracując na wodzie mają pełne ręce roboty z wieloma interwencjami porządkowymi, dzięki którym to można zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.
Otóż sierż.szt. Paweł Foder oraz sierż.szt. Mańkowski Krzysztof, którzy na co dzień pracują jako dzielnicowi stargardzkiej komendy w okresie wakacyjnym podczas patrolowania akwenów nie tylko oddziałują prewencyjnie, ale również pilnują ładu i porządku pośród plażowiczów, a w razie potrzeby podejmują stosowne interwencje. Ponadto mundurowi będąc na wodzie prowadzą liczne kontrole jednostek pływających po jeziorze w Ińsku i na Miedwiu.
Policjanci sprawdzają, czy łodzie nie są przepełnione, czy sternicy nie wykorzystują silników spalinowych, których używanie na tych akwenach jest zabronione, a także czy jednostki pływające posiadają odpowiednie z wymaganiami wyposażenie, tj.: kapoki dla każdej osoby, w tym dzieci obowiązkowo założone na sobie, a także koło ratunkowe. Kontroli podlegają również patenty oraz pozwolenia wymagane w określonych sytuacjach.
Ponadto napędzający siłą mięśni bądź wiatru swoje „wodne pojazdy” podlegają kontroli trzeźwości, gdyż poruszanie się po wodzie będąc pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem. Osoby korzystające z silników w tym elektrycznych, sterując łodzią będąc w stanie nietrzeźwości odpowiadają zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo tak jak kierujący samochodem.
Pamiętajmy również, że na terenie kąpieliska jeziora Miedwie działa Miedwiańskie Centrum Wodne, które czynne jest w dni robocze w godz. 11.00 – 19.00, natomiast w soboty i niedziele w godz. 11.00 – 20.00. Wejście znajduję się za sceną w piwnicy muszli koncertowej amfiteatru.
Miedwiańskie Centrum Wodne posiada bezpośrednie połączenie z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną w Bielkowie, WOPR-em, WOPR-em Szczecin, helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyposażone jest w monitoring wizyjny z możliwością nagrywania, obejmujący swym zasięgiem teren wokół amfiteatru, mola oraz plaży na odcinku od amfiteatru do basenu przystaniowego.
Miedwiańskie Centrum Wodne posiada również dostęp do aktualnych prognoz meteorologicznych, dlatego w przypadku istniejącego zagrożenia bądź gwałtownej zmiany pogody natychmiast informacja taka zostanie rozpowszechniona wśród wczasowiczów.
Stargardzcy policjanci prewencji pełniący służbę na wodzie wyposażeni są w radiotelefony nasobne Centrum Wodnego i w godzinach jego pracy wykonują także interwencje zlecane przez jego operatora.
Przypominamy, że na obszarze Jeziorze Miedwie funkcjonuje telefon alarmowy Miedwiańskiego Centrum Wodnego 091 / 35 00 211.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Policyjni wodniacy w akcji