Dzisiaj jest: 19.3.2024, imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Bądź bezpieczny nad wodą

Dodano: 10 lat temu Autor:

Policja apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Nieodpowiedzialność, brawura i nadmiar alkoholu często doprowadzają do tragedii podczas kąpieli.

Bądź bezpieczny nad wodą
Wypoczynek często związany jest z pobytem nad morzem, jeziorami, rzekami. O tym, że woda może być niebezpieczna świadczą policyjne statystyki. Co roku w okresie wakacyjnym tonie kilkadziesiąt osób. Jak mówią policjanci, większość utonięć jest wynikiem kąpieli w miejscach niestrzeżonych, lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów. Policja przypomina kilka zasad prawidłowego postępowania nad wodami.

Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane kąpieliska strzeżone. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Zawsze warto stosować się do zaleceń ratowników i regulaminów. 
 
Należy pamiętać, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.
Nie powinniśmy też wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku, nie wskakiwać gwałtownie do wody, gdy jesteśmy rozgrzani dłuższym opalaniem. Nie można skakać, zwłaszcza na głowę, do nieznanej wody.
 
W trakcie kąpieli nie powinniśmy również krzyczeć lub wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna. W przypadku złego samopoczucia np. uczucia zimna – natychmiast powinniśmy wyjść na brzeg.
Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikajmy miejsc niebezpiecznych takich jak ostrogi i falochrony. Możemy się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.
 
Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie, aby nie łączyć picia alkoholu z wypoczynkiem nad wodą i kąpielami. To podwyższa ryzyko utonięcia w sytuacji, kiedy w upalny dzień wchodzimy do wody.
Będąc nad jeziorem, morzem, rzeką uważajmy szczególnie na małe dzieci. Są one narażone szczególnie na udar słoneczny. Wśród tłumu turystów nie zawsze jesteśmy w stanie wzrokowo upilnować swoja pociechę. Pomocne tu mogą być wszelkiego rodzaju odblaskowe chusty, opaski, które pozwolą nam szybko „namierzyć” własne dziecko. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat. 

Przypominamy także o tym, że wybierając się na plażę zabierajmy ze sobą tylko potrzebne rzeczy. Nie bierzmy drogocennych przedmiotów, a przede wszystkim zbyt dużej gotówki. Podczas opalania lub kąpieli pozostawiajmy cenne przedmioty  pod opieką najbliższych.
Źródło: KPP Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzka Gala Kultury 2024. Fotorelacja