Dzisiaj jest: 2.1.2025, imieniny: Bazylego, Makarego, Narcyzy

W Stargardzie nie ma schronów. Gdzie się skryć w razie zagrożenia?

Dodano: 3 dni temu Autor:

Wybuch wojny w Ukrainie uświadomił rządzącym, że przez wiele lat pokoju zaniedbano sprawy związane z obronnością ludności.

W Stargardzie nie ma schronów. Gdzie się skryć w razie zagrożenia?

Wybuch wojny w Ukrainie uświadomił rządzącym, że przez wiele lat pokoju zaniedbano sprawy związane z obronnością ludności. Jedną z nich jest utrzymywanie w odpowiednim stanie schronów i miejsc schronienia. Gdzie można ukryć się w Stargardzie?

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia, dzięki któremu usystematyzowane zostaną ogólnodostępne schrony i miejsca ukrycia. - Kryteria są tak wyśrubowane, że prawdopodobnie takich miejsc będzie trzeba „ze świecą szukać”- informuje Rzeczpospolita. – Wymogi dotyczące schronów i obiektów budowlanych zostały określone w projekcie rozporządzenia ministra straw wewnętrznych i administracji w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Kryteria te pozwolą Państwowej Straży Pożarnej oraz Inspekcji Nadzoru Budowlanego na weryfikację, ile jest w Polsce schronów spełniających te wymogi.

Nie ma schronów w Stargardzie

Sprawę przydatności stargardzkich schronów do użytku poruszył w ostatnim czasie radny Rady Miejskiej Mariusz Malec. – Kilkoro mieszkańców Stargardu zwróciło się do mnie osobiście z pytaniem o stan schronów w Stargardzie. Wiem, że ten temat, z uwagi na obecną sytuację polityczną, nurtuje jednak znaczną część mieszkańców Stargardu. Komu podlegają znajdujące się w mieście schrony? Czy są one w stanie używalności, a jeśli tak to ile są w stanie zmieścić ludzi? Jeśli schrony nie są w stanie używalności to czy ktoś dokonał wyceny kosztów potrzebnych do przywrócenia ich do stanu używalności?- zapytał radny Mariusz Malec.

Anna Hibner-Cierpicka, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych UM w Stargardzie poinformowała, że wszystkie znajdujące się w mieście Stargard, zarejestrowane w Ewidencji Budowli Ochronnych obiektu podlegają zarządom spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz stargardzkiemu TBS, a także znajdują się w placówkach oświatowych szczebla podstawowego i ponadpodstawowego. – Kilka budowli ochronnych znajduje się również w posiadaniu spółek kolejowych funkcjonujących na terenie miasta. Na terenie miasta nie ma schronów sensu stricto. W ewidencji znajdują się wyłącznie budowle ochronne, tj. ukrycia, które ze względu na ich wyposażenie i stan zabezpieczenia posiadają niższą klasę ochronną- poinformowała Anna Hibner-Cierpicka.

Budowle ochronne pomieszczą 2 450 osób

Dyrektor dodała, że w dużej mierze przestrzenie zaewidencjonowanych budowli ochronnych, które funkcjonują w placówkach oświatowych oraz w budynkach mieszkalnych administrowanych przez spółdzielnie, wspólnoty i TBS, są na bieżąco eksploatowane, wypełniając rolę użytkową w postaci pomieszczeń magazynowych, sportowo-rekreacyjnych bądź muzealnych. – W obiektach tych według nomenklatury i przepisów stosowanych w czasie rejestracji obiektu może się pomieścić do 2 450 osób po uprzednim ich przygotowaniu i wyposażeniu. Pozostałe budowle ochronne, głównie obiekty terenowe wolnostojące na placach, w parkach, przy ciągach komunikacyjnych lub obiekty zakładowe spółek kolejowych, nie nadają się do użytku i wymagają remontu generalnego ze względu na stan konstrukcji, bądź likwidacji z  uwagi na całkowite niedostosowanie do obecnych wymogów i poziomu rozwoju nowoczesnej broni i stosowanych środków bojowych- dodała Anna Hibner-Cierpicka.

- Mając na względzie stan techniczny budowli ochronnych zaewidencjonowanych na terenie miasta Stargard, który jest także odzwierciedleniem stanu tychże budowli w skali całego kraju, do czasu wejścia w życie właściwych aktów prawnych, zarówno w randze ustawy jak i aktów wykonawczych do niej, które wesprą samorządy w tej materii, należy realizować koncepcję tzw. ukryć doraźnego przygotowania. Znajdują się one we wskazanych obiektach prywatnych, ogólnodostępnych i publicznych m.in. piwnice domów i bloków mieszkalnych, sutereny, garaże i parkingi podziemne, galerie oraz inne podziemne powierzchnie i budowle użytkowe- poinformowała Dyrektor  Wydziału Zarządzania Kryzysowego. – Przy przyjęciu takiej koncepcji i po przeprowadzeniu analizy co do możliwości i skali zabezpieczenia ludności miasta Stargard, ochronie będzie mogło podlegać do około 40 000 osób. Zakładając przy tum, że w dalszym procesie ochrony ludności znaczna liczba osób będzie podlegała ewakuacji III stopnia i samoewakuacji jest to liczba optymalna dla Stargardu- dodała Anna Hibner-Cierpicka.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
5. Stargardzki Triathlon Mikołajkowy