Stargardzcy policjanci po raz kolejny udowodnili, że hasło ,,Pomagamy i chronimy’’ obowiązuje w każdej chwili i w każdej sytuacji.
Funkcjonariusze interweniowali wobec mężczyzny, który wszedł na dach i krzyczał, że nie chce już żyć. Z uwagi na to, że liczyła się każda minuta i życie ludzkie było zagrożone, policjanci zareagowali błyskawicznie. Jednemu z nich udało się wejść na dach, policjantka natomiast prowadziła rozmowę z mężczyzną stojąc na dole. Czasem szybka reakcja i natychmiastowe działanie może uratować czyjeś życie.
Na skuteczną policyjną interwencję zawsze składa się kilka czynników. Są to m.in. właściwa ocena sytuacji, szybkość i zdecydowanie działanie, wiedza oraz odporność na stres, szczególnie gdy chodzi o ludzkie życie. Stargardzcy policjanci po raz kolejny udowodnili, że doskonale radzą sobie w każdej sytuacji. Do stargardzkiej komendy wpłynęło zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który wszedł na dach i krzyczy, że nie chce już żyć. Dyżurny natychmiast wysłał tam patrol. Z uwagi na to, że liczyła się każda minuta i życie ludzkie było zagrożone st.post. Jakub Słoński i st. post. Oliwia Dąbrowska zareagowali błyskawicznie. Po szybkim dotarciu na miejsce zastali mężczyznę stojącego na dachu budynku. W tej sytuacji policjanci natychmiast przystąpili do działania. Ustalili między sobą, że policjantka zostanie na dole i będzie próbowała nawiązać dialog z 35- latkiem. Drugi policjant w tym czasie spróbuje wejść na górę. Tak też zrobili. Policjant pokonując przeszkody dostał się na dach i podczas rozmowy udało mu się przekonać 35-latka, żeby razem z nim zszedł na dół.
Zdecydowane działania, szybka reakcja na zgłoszenie, koordynacja, współpraca służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia jest bardzo ważna i wiedzą o tym wszyscy mundurowi, którzy niejednokrotnie skutecznie angażowali się w ratowanie życia ludzkiego.
Pamiętaj, kryzysy samobójcze są przemijające, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc. Jeśli widzisz, że ktoś z Twojego otoczenia jest przygnębiony, to zapytaj, jak możesz mu pomóc, udziel praktycznej pomocy, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami
116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie innej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
KOMENDA POWIATOWA POLICJI W STARGARDZIE