Dzisiaj jest: 13.7.2024, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Nie bądź obojętny na biedę. Raport Szlachetnej Paczki

Dodano: tydzień temu Autor:
Redakcja poleca!

Według danych z raportu Szlachetnej Paczki w Polsce w skrajnym ubóstwie żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów.

Nie bądź obojętny na biedę. Raport Szlachetnej Paczki

Według danych z raportu Szlachetnej Paczki w Polsce w skrajnym ubóstwie żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. Nie każde dziecko jada ciepły posiłek. Są rodziny, dla których każdy paragon jest paragonem grozy.

W Polsce 2023 nie każde dziecko jada ciepły posiłek. Sytuacja materialna wielu rodzin nie pozwala na zakupienie podstawowej żywności, leków czy środków higienicznych, nie wspominając o potrzebnej odzieży. Artykuły, które na co dzień kupujemy, nawet nie zastanawiając się nad nimi, są dla tych rodzin dobrem luksusowym.  

„W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” — czytamy w raporcie.

Według analiz Szlachetnej Paczki aż 78% Polaków kupuje mniej lub kupuje taniej, nie rzadko kosztem jakości wybieranych produktów. Blisko 9% Polaków nie stać na wykupienie leków na receptę.

Albo leki, albo żywność

Z powodu inflacji i wielkości raty kredytu, pani Marii z 1681 zł skromnej emerytury zostaje na życie zaledwie 80 zł. To 2,60 zł na dzień — by coś zjeść, zakupić leki czy nabyć podstawowe artykuły higieniczne. Kobieta marzy o tym, żeby nie stawać codziennie przed wyborem kupienia potrzebnych leków czy jedzenia.

„Kupuję chleb i go mrożę. Wyciągam skibkę, gdy jestem naprawdę głodna. W końcu przychodzi taki dzień, ze w portfelu zostaje złotówa, a do końca miesiąca jeszcze dwa tygodnie. Mówię sobie wtedy, że to tylko złotówka i aż złotówka” — wyznaje w raporcie pani Maria.

Cierpienie ukryte w uśmiechu

Inna historia opowiada o Pani Marzanie, która choruje na reumatyzm, a z powodu trudnej sytuacji materialnej, zmuszona jest spać na połamanym tapczanie, który dodatkowo pogarsza jej stan — z rehabilitacji nie korzysta. Nie stać jej też na leki przeciwbólowe. Swoje cierpienie i ból ukrywa za łagodnym uśmiechem. Takich historii jest więcej.

Jak mogę pomoc?

Ubóstwo odbiera nadzieję w lepsze jutro, a dzieciom zabiera marzenia. Wiele z nich nie jest w stanie słuchać na lekcji, bo myślą o tym, że nic nie jadły od kilku dni. Ważne, aby nie pozostawać obojętnym. Drobna wpłata może na zawsze odmienić ich życie.

Chcesz pomoc? Wejdź na stronę szlachtnapaczka.pl, gdzie zbierane są wpłaty od darczyńców.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja