Dzisiaj jest: 3.7.2024, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Praca w IT ? jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Dodano: miesiąc temu

W obecnych czasach tempo życia staje się coraz szybsze.

Praca w IT ? jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

W obecnych czasach tempo życia staje się coraz szybsze. Nie zwalnia także branża IT – wprowadzanie nowych technologii wymaga od pracowników większej ilości obowiązków zawodowych i pracy pod presją czasu. W takich warunkach nietrudno o wypalenie zawodowe, które coraz częściej dotyczy również młodych pracowników. Jak sobie z nim radzić? Przekonajmy się.

Jakie mogą być objawy wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe to stan, w którym pracownik czuje wyczerpanie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne, nie ma motywacji do rozwoju zawodowego, a także odczuwa niechęć do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Wypalenie może objawiać się także bezsennością, osłabieniem układu odpornościowego, bólami mięśni, a nawet zaburzeniami trawienia. Ze stanem tym wiążą się też objawy emocjonalne, między innymi: poczucie bezradności, irytacja, drażliwość, trudności z koncentracją, stopniowe wycofywanie się z kontaktów społecznych oraz brak zaangażowania w pracę zespołową.

Kto może być najbardziej narażony na wypalenie zawodowe?
Presja czasu, realizowanie kilku projektów naraz i wysokie oczekiwania klientów to główne czynniki, które narażają pracowników branży IT na wypalenie zawodowe. Weźmy na przykład pracę managerów projektów. Muszą oni radzić sobie z napiętymi harmonogramami i zarządzaniem zespołami, składającymi się z osób o różnych charakterach i temperamentach. Wszystko to może prowadzić do sporego stresu i wyczerpania.
Wypalenie zawodowe może dotyczyć również specjalistów do spraw obsługi klienta. Spotykają się oni z różnymi typami klientów, często konfliktowymi. Wielokrotne interakcje z nimi i konieczność kreowania pozytywnego wizerunku firmy to główne czynniki, prowadzące do wypalenia zawodowego.
Kolejnym przykładem może być praca operatora danych. Obowiązki osób na tym stanowisku wymagają maksymalnego skupienia i precyzji oraz składają się z wielu rutynowych czynności. Taka długotrwała, monotonna praca może prowadzić do stagnacji i braku motywacji.
Oczywiście to tylko kilka z przykładów stanowisk, gdzie osoby są narażone na szczególny stres, a co za tym idzie wypalenie zawodowe może się szybciej pojawić.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Z wypaleniem zawodowym można walczyć, jednak najlepiej jest mu zapobiegać. Oto kilka skutecznych sposobów, które pomogą powstrzymać ten stan:

  1. Znajdź równowagę pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym

Praca w branży IT jest bardzo absorbująca. Zbliżający się deadline, niespodziewana nieobecność któregoś z członków zespołu czy nagła awaria – to główne powody prowadzące do wypalenia zawodowego. Dlatego też bardzo ważne jest właściwe rozplanowanie dnia. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnych, pełnowartościowych posiłkach oraz krótkich przerwach od pracy przed komputerem (na przykład 3-5 minut na 1 godzinę). Pauzy te można wykorzystać na przykład na nawodnienie się lub szybkie ćwiczenia rozciągająco-odprężające. Ważne jest również realizowanie swoich pasji i zainteresowań, aktywność fizyczna oraz relacje społeczne. Właściwy plan dnia i odpowiednia ilość czas na regenerację organizmu pozwolą uniknąć wyczerpania.

  1. Ustalaj realne cele

Wyznaczanie konkretnych celów pozwala utrzymać motywację oraz entuzjazm w pracy zawodowej. Cele te jednak muszą być realne i możliwe do osiągnięcia. Narzucenie sobie zbyt ambitnych zamiarów, wymagających poświęcenia całkowitej uwagi, nawet w czasie wolnym, może być bardzo szkodliwe, a nawet prowadzi do jeszcze szybszego wypalenia zawodowego.

  1. Inwestowanie w swój rozwój osobisty

Długotrwała, monotonna praca i brak nowych doświadczeń również prowadzą do wypalenia zawodowego. Dlatego ważne jest, by ciągle inwestować w swój rozwój, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Branża technologii informatycznych zmienia się bardzo szybko, wciąż wprowadzane są nowe innowacje. Warto je poznawać, a także korzystać z udogodnień, które automatyzują niektóre, rutynowe zadania. To pozwoli zachować energię na bardziej absorbujące obowiązki. Przykładowo, developerzy programujący w języku Lisp, mogą rozpocząć naukę jego dialektu – Clojure. Praca z Clojure umożliwia korzystanie z wielu innowacyjnych funkcji, które ułatwiają programistom codzienne spełnianie obowiązków zawodowych.

Podsumowanie
Wypalenie zawodowe stanowi poważne wyzwanie dla pracowników branży informatycznej. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę IT w Nowym Sączu, w Warszawie, czy o pracowników zdalnych – wypalenie mogą odczuwać osoby w każdym wieku. Jednak świadomość objawów i czynników prowadzących do tego stanu oraz podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych, może pomóc w zapobieganiu temu stanowi. Ważne jest, by pracownicy IT dbali o swoje samopoczucie, umiejętnie zarządzali czasem i panowali nad stresem, aby móc cieszyć się długotrwale satysfakcjonującą karierą zawodową.

 

Materiał sponsorowany

Źródło: Pracuj.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
VI Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Fotorelacja