O tym, że kolorem narodowym Holandii nie są wcale barwy jej flagi, a kolor pomarańczowy utożsamiany z holenderską rodziną królewską, oraz o tym, że Hamburg ma znacznie więcej mostów niż kojarzona z nimi Wenecja. Tych oraz wielu innych informacji, Stargardzianie mogli dowiedzieć się od uczniów szkół podstawowych i placówek przedszkolnych pierwszego maja.
Dokładnie dwadzieścia lat temu, pierwszego maja 2004 roku Polska wstąpiła do szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej. Z tej okazji większość miast w naszym kraju zorganizowała rozmaite festyny i koncerty, pozwalające uczcić ten istotny dla naszej historii fakt. W Stargardzie obchody dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej odbywały się w Teatrze Letnim.
W środę w Teatrze Letnim odbył się festyn z okazji dwudziestolecia Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji stargardzkie szkoły podstawowe wraz z placówkami przedszkolnymi przygotowały rozmaite występy sceniczne, promujące kraje członkowskie Unii Europejskiej. Na scenie mogliśmy zobaczyć m.in.: włoskie Bella Ciao w wykonaniu dzieci z przedszkola nr 2 w Stargardzie oraz usłyszeć francuski singiel „Derni?re danse” w wykonaniu uczennicy ze szkoły podstawowej nr 5.
Szkoły podstawowe i oddziały przedszkolne przedstawiły tradycje swoich krajów oraz przygotowały smaczne poczęstunki. Na stoisku Szkoły Podstawowej nr 4, które poświęcone było Hiszpanii, uczestnicy festynu mogli zobaczyć tradycyjne stroje hiszpańskie: sukienki do tańca flamenco oraz barwne kapelusze. Natomiast przy stoisku przedszkola miejskiego nr 2 mogli zrobić sobie ciekawe zdjęcia pamiątkowe w stroju pizzy.
„Moja szkoła przygotowała stoisko poświęcone Grecji. Można u nas zagrać w różne gry planszowe i dowiedzieć się gdzie leżą greckie wyspy. Dodatkowo obok naszego stoiska jest wystawa greckich waz i obrazów wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Wspólnie przygotowaliśmy ulotki z kodami QR z ciekawymi informacjami o Grecji. Wcześniej w naszej szkole, na maszynie 3D wydrukowaliśmy breloczki, które są jednocześnie gwizdkami. Teraz, podczas festynu rozdajemy je razem z zakładkami do książki” — opowiada o przygotowanej wystawie uczennica Szkoły Podstawowej nr 1. Po chwili dodaje — „Uważam, że jest to fajna inicjatywa spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu i poznania kultury innych państw”.
W obchody dwudziestolecia Polski w UE zaangażowało się także Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowało wystawę robótek ręcznych. Podczas festynu na scenie zobaczyliśmy także występy wokalistów z „Rupaków” — Eryka Kucharskiego, Miłosza Krysiaka, Kornelii Sadowskiej.
Julia Zygmuntowicz doskonali swój warsztat dziennikarski w Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa w Stargardzkim Centrum Kultury pod okiem Aleksandry Zalewskiej-Stankiewicz.
Korzystając z gościnności naszego portalu, który w swojej misji ma promocję młodych talentów, publikuje na nim swoje artykuły.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- Stargard razem z Europejską Wspólnotą