Dzisiaj jest: 15.4.2024, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

Będą nowe bezpieczne przejścia dla pieszych w Stargardzie. Mieszkańcy chcą kolejnych

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miejski ogłosił postępowanie na opracowanie dokumentacji związanej z budową bezpiecznych przejść dla pieszych przy ul. Portowej.

Będą nowe bezpieczne przejścia dla pieszych w Stargardzie. Mieszkańcy chcą kolejnych

Urząd Miejski ogłosił postępowanie na opracowanie dokumentacji związanej z budową bezpiecznych przejść dla pieszych przy ul. Portowej. O poprawę bezpieczeństwa upominają się także mieszkańcy osiedla Pyrzyckiego.

Postępowanie prowadzone przez Urząd Miejski dotyczy opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania „Budowa bezpiecznych przejść dla pieszych w pasie drogowym ulicy Portowej na terenie Starego Miasta w Stargardzie”. Celem inwestycji jest wykonanie bezpiecznych przejść dla pieszych w pasie drogowym ulicy Portowej w Stargardzie wraz z ich doświetleniem oraz, w przypadku koniecznym, z odwodnieniem.

Kierowcy na ul. Portowej będą musieli zwolnić

Jak informuje Urząd Miejski, opracowanie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Wykonawca musi pamiętać, że planowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie strefy ścisłej ochrony układów przestrzennych- ochrony historycznego zespołu zabytkowej Starego Miasta, ochrony ekspozycji w postaci sylwety Starego Miasta, ochrony krajobrazu historycznego układu zieleni oraz ochrony pośredniej, zewnętrznej ujęcia wody podziemnej Stargard Południe. Przy skrzyżowaniu ul. Portowej z ul. Klasztorną znajduje się obwarowanie miejskie w postaci Bramy Portowej wpisane do rejestru zabytków.

Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu dla wskazanych przejść dla pieszych podzielono na dwa etapy. Dla etapu I przy budynku Młodzieżowego Domu Kultury Wykonawca powinien przedłożyć jedną koncepcję, na której przedstawiona zostanie propozycja wykonania środkowej wyspy azylu. W przypadku etapu II, czyli przejść dla pieszych przy ul. Portowej, należy przedstawić dwie koncepcje. Pierwsza z uwzględnieniem rozwiązania zwiększającego bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych poprzez zastosowanie urządzeń BRD oraz oznakowania pionowego i poziomego. Druga koncepcja winna zawierać bardziej inwazyjną ingerencję w pas drogowy. Koncepcje powinny przedstawiać propozycje zmian w stałej organizacji ruchu.

Mieszkańcy chcą uspokojenia ruchu na osiedlu Pyrzyckim

O bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych upominają się również mieszkańcy osiedla Pyrzyckiego. Radna Rady Powiatu Anna Gołofit zwróciła się z prośbą o wykonanie wyniesionej powierzchni spowalniającej pomiędzy przejściami dla pieszych na ul. Armii Krajowej w Stargardzie, na wysokości Szkoły Podstawowej nr 6. – Wyniesione przejście uspokoi ruch, zmuszając kierowców do przysłowiowego zdjęcia nogi z gazu. W połączeniu z ograniczeniem prędkości do 30 km/h wyniesione przejście pozwoliłoby znacząco poprawić bezpieczeństwo uczniów szkoły na przejściu dla pieszych- uzasadniła radna.

W odpowiedzi na prośbę radnej Anny Gołofit, Dyrektor Wydziału Inżynierii UM w Stargardzie Sylwia Przybylska poinformowała, że z uwagi na istniejące elementy zagospodarowania pasa drogowego ulicy Armii Krajowej, czyli zjazdy, skrzyżowanie, zatoki autobusowe, niemożliwym jest wykonanie samego wyniesionego przejścia dla pieszych we wskazanym miejscu. – Jednocześnie informuję, że w momencie projektowania przebudowy ulicy Armii Krajowej rozważymy możliwość wyniesienia całego skrzyżowania z ulicą Wierzyńskiego, co pozwoli na poprawę bezpieczeństwa pieszych- dodała Sylwia Przybylska.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja