Dzisiaj jest: 29.2.2024, imieniny: Lecha, Lutomira

Powiat Stargardzki: Która gmina jest dobra do życia?

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu ?Gmina Dobra do Życia?. Znalazły się w nim również samorządy powiatu stargardzkiego.

Powiat Stargardzki: Która gmina jest dobra do życia?

Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Znalazły się w nim również samorządy powiatu stargardzkiego.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023 najlepiej żyje się w Warszawie, Osielsku, Stalowej Woli, Gogolinie i Kleszczewie. Każda z tych gmin osiągnęła najwyższy wskaźnik jakości życia w swojej kategorii.

Ranking został opracowany na podstawie 62 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji W określaniu jakości życia wzięto też pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. – Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu- im wyższa, tym wyższe miejsce- poinformował PAP.

- Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś, w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość była jak najlepsza- wyjaśnia prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. – Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkań, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym- dodaje prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.

Według rankingu w województwie zachodniopomorskim najlepiej żyje się w Dobrej Szczecińskiej. Gmina zajęła również 5 miejsce w Polsce. Wśród TOP 50 województwa znalazły się także samorządy z naszego powiatu. Najwyżej oceniona została gmina Kobylanka, która zajęła 15. miejsce (313. w Polsce) z Wskaźnikiem Jakości Życia 55,92. Gmina wiejska Stargard znalazła się na 31. miejscu (747. w Polsce), a gmina Miasto Stargard na 40. miejscu (934. w Polsce).

Foto: Tomasz Kutelski

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja