Dzisiaj jest: 29.2.2024, imieniny: Lecha, Lutomira

Nowoczesny, cichy i ekologiczny. Autobus elektryczny na ulicach Stargardu

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Od kilku dni na ulicach Stargardu można zobaczyć autobus o zupełnie innym kolorze, niż pojazdy stargardzkiej komunikacji miejskiej. Wyróżnia go nie tylko malowanie.

Nowoczesny, cichy i ekologiczny. Autobus elektryczny na ulicach Stargardu

Od kilku dni na ulicach Stargardu można zobaczyć autobus o zupełnie innym kolorze, niż pojazdy stargardzkiej komunikacji miejskiej. Wyróżnia go nie tylko malowanie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o.o. testuje 12-metrowy autobus elektryczny marki Solaris. Model Urbino 12 electric można spotkać na ulicach Stargardu od czwartku. Jego obecność w naszym mieście do doskonała okazja dla mieszkańców, by z bliska poznać zalety zeroemisyjnego napędu elektrycznego, kulturę pracy oraz komfort i wygodę podróży takim pojazdem. Nie słychać w nim standardowego dźwięku pracy silnika, a jedynie szum opon i pracę wentylatorów chłodzących baterię. Dla pracowników MPK to czas, który poświęcą na poznanie nowoczesnej technologii, możliwości tego modelu oraz wpływu zastosowania elektromobilności w komunikacji miejskiej.

Jak informuje MPK, testowy autobus wyposażony jest w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności 528 kWh. Umożliwia ona przejechanie około 350 km. - Ładowanie może odbywać się za pomocą standardowej wtyczki plug-in lub za pomocą pantografu umieszczonego na dachu pojazdu. Autobus wyposażony jest w urządzenia wspomagające kierowcę, m.in. system MobilEye Shield+, który ostrzega prowadzącego o przeszkodach w tzw. martwych polach. System akustyczny AVAS imituje dźwięk silnika spalinowego przy niskich prędkościach, informując o nadjeżdżającym pojeździe. Wnętrze posiada nowoczesne oświetlenie LED oraz wydajną klimatyzację- informuje miejski przewoźnik.

Jak wynika z analizy Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności, rynej autobusów elektrycznych w Polsce stale się rozwija. W pierwszej połowie 2023 r. zarejestrowanych było 856 e-busów na polskich drogach. Najwięcej elektrycznych autobusów jeździ w Warszawie- 148, Poznaniu- 86 i Krakowie- 78. Wśród najpopularniejszych producentów ciągle dominuje Solaris, następnie Ursus i Man. - Rynek elektrycznych autobusów w Polsce cały czas się powiększa- mówi Marcin Nowak, Członek Zarządu Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. - W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się tylko wzrostu liczy e-busów. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego wsparcia finansowego. Pod koniec maja zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Zielony Transport Publiczny 3.0 do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dofinansowanie złożyło 79 podmiotów, a w ramach samego naboru planowany jest zakup 550 elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą- informuje Marcin Nowak.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
„Zachodniopomorska Stójka dla Hani”. Fotorelacja