Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Szpital musi wybudować lądowisko dla LPR do końca przyszłego roku

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Do 31 grudnia 2024 r. stargardzki szpital ma czas na wybudowanie lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szpital musi wybudować lądowisko dla LPR do końca przyszłego roku

Do 31 grudnia 2024 r. stargardzki szpital ma czas na wybudowanie lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Termin ten nie zostanie już przesunięty.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. wskazuje, że do 31 grudnia 2024 r. każdy szpitalny oddział ratunkowy będzie musiał mieć własne, całodobowe lotnisko, lądowisko, dostęp do lądowiska albo dostęp do takiego miejsca, do którego dojazd nie zajmie dłużej niż 5 minut. Jak podaje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR), 25 szpitalnych oddziałów ratunkowych na 245 nie ma dostępu do lotniska, przy czym dwa z tych szpitali posiadają już gotowe, lecz jeszcze nieuruchomione lądowiska, 11 SOR-ów aktualnie posiada lub uzgadnia z LPR projekty nowych lądowisk, a jeden SOR rozważa korzystanie z lądowiska innego pobliskiego szpitala.

Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że Ministerstwo nie planuje przesunięcia kolejnego terminu. – Szpitale, w których funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe, miały więc już odpowiednio dużo czasu na podjęcie działań zmierzających do dostosowania się do powyższych wymagań – podkreślił Waldemar Kraska. Dodał, że zapotrzebowanie na lądowiska przyszpitalne znane jest już przeszło 21 lat. Po raz pierwszy ten temat został poruszony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Jednak termin wykonania tego projektu był wielokrotnie przesuwany.

Krzysztof Kowalczyk, Dyrektor SPWZOZ w Stargardzie poinformował, że szpital w związku z pozyskaniem środków od Gminy Miasto Stargard wszczął procedurę w ramach I etapu skutkującą budową lądowiska dla LPR. W czerwcu ogłoszono postępowanie na usługę opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego wraz z obliczeniem planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych i instalacyjnych dla docelowego zadania inwestycyjnego „Budowa Budynku Ośrodka Rehabilitacji Stacjonarnej, Dziennej i Ambulatoryjnej oraz Opieki Długoterminowej z wyposażeniem i towarzyszącą infrastrukturą techniczną na terenie SPWZOZ w Stargardzie” z uwzględnieniem lokalizacji lądowiska. W lipcu wyłoniono realizatora powyższego zadania. – Po opracowaniu przedmiotowej dokumentacji zostanie ona przekazana w załączniku do wniosku, który zostanie złożony do Wojewody Zachodniopomorskiego o wydanie oceny zasadności realizacji inwestycji- Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia IOWISZ- dodał Krzysztof Kowalczyk.

Lądowisko SOR zapewnia szybką oraz efektywną pomoc medyczną dla ofiar wypadków oraz pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia życia i zdrowia, zwłaszcza gdy znajdują się w miejscu o ograniczonym dostępie komunikacyjnym dla karetek pogotowia. Pozwala to na zmniejszenie umieralności, czy też zakresu powikłań powstających w trakcie późniejszego procesu leczenia oraz umożliwia poszkodowanym szybszy powrót do aktywności zawodowej.

Foto: lądowisko LPR szpital ul. Unii Lubelskiej

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja