Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Metamorfoza stargardzkiej Cerkwi. [VIDEO]

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Niebawem rozpoczną się prace kończące całkowity remont Cerkwi Prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie.

Metamorfoza stargardzkiej Cerkwi. [VIDEO]

Niebawem rozpoczną się prace kończące całkowity remont Cerkwi Prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie. Na ten cel pozyskano dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i środków Miasta Stargard w kwocie 824 tyś. zł.

Prace obejmą:
- naprawę uszkodzonych miejscowo tynków po nieszczelnym dachu wraz z pracami  konserwatorskimi i restauratorskimi  przy elementach dekoracji malarskiej wnętrza cerkwi, odtworzeniem ornamentyki i malowideł ścian
- remoncie i wymianie  płytek podłogowych nawy głównej i prezbiterium,
- oczyszczeniu elewacji zewnętrznej z zabrudzeń biologiczno-roślinnych, uzupełnienie ubytków w spoinie  oraz  zabezpieczenie specjalnymi preparatami ochronnymi cegły.

Celem zadania jest całkowite zakończenie rewaloryzacji zabytkowej neogotyckiej świątyni, w celu właściwego wyeksponowania wartości zabytkowych obiektu i jego znaczenia dla dziedzictwa kulturowego Stargardu i całego regionu. Dodatkowo planuje się szersze udostępnienie zabytku nie tylko dla celów kulturowych, związanych ze sprawowaniem liturgii prawosławnej, ale również do celów obsługi ruchu turystycznego i wydarzeń kulturalnych. W ten sposób odrestaurowana świątynia wzbogaci ofertę turystyczną i kulturalną miasta.

Zabytkowy neogotycki kościół z 1890 roku, zbudowany na planie krzyża greckiego, o założeniu centralnym, jednoprzestrzennym z drewnianą więźbą dachową i skrzyżowanym dwuspadowym dachem. Posiada jedną wieżę od strony północno - zachodniej. Bezpośrednio po wojnie, chodź bez uszczerbku ocalał, nie był używany do 1953 roku, po czym został przekazany dla Kościoła Prawosławnego i zaadoptowany na cerkiew. Od  2012 roku są prowadzone prace remontowo-konserwatorskie przy zabytku. Odbywają się także w niej rokroczne wydarzenia kulturalne, koncerty kolęd, muzyki cerkiewnej czy wystawy ikon i prac fotograficznych związanych z tematyką Prawosławia.

Stargardzka Cerkiew znajduje się na funkcjonującym szlaku zabytków  Stargard – Klejnot Pomorza.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja