W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowe. Co trzeba wiedzieć podczas głosowania 15 października?
W tym roku mieszkańcy Stargardu będą mogli oddać głos w 34 komisjach wyborczych. Spis wszystkich obwodów wyborczych wraz z dokładnymi adresami komisji wyborczych znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz w najnowszym wydaniu Stargardzkiego Informatora Samorządowego. W wyborach w okręgu nr 41 wybierzemy 12 posłów do Sejmu, a w okręgu nr 98 1 senatora do Senatu.
Warto mieć na uwadze, że zmianie uległy niektóre siedziby obwodowych komisji wyborczych. OKW nr dotychczas zlokalizowana była w Żłobku Miejskim „Leśna Polana”, os. Zachód A4, teraz będzie w Szkole Podstawowej nr 2, os. Zachód A5. OKW nr 18 ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Brzozowej 26 przeniesiona została do Szkoły Podstawowej nr 3 ul. B. Limanowskiego 7-9. W OKW nr 19 dotychczasowe wejście do lokalu od strony ul. B. Limanowskiego 9 (łącznik między budynkami) zostaje zastąpione wejściem od ul. B. Limanowskiego 7 (wejście przy boisku szkolnym). Komisja OKW nr 27 została przeniesiona ze świetlicy Rejonu Dróg Krajowych, ul. Bydgoska 13/15 do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, ul. Rynek Staromiejski 2-4.
Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały, zostanie automatycznie ujęty w spisie wyborców odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak wiemy, że w dniu 15 października będziemy przebywać w innym miejscu, możemy złożyć wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania. Czas na to jest jeszcze do czwartku, 12 października. Wniosek taki mogą złożyć wyborcy czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały, zameldowani na pobyt czasowy, ujęci na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców, czasowo przebywający poza miejscem zamieszkania i nieujęci w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Mieszkańcy Stargardu wnioski składają w Ratuszu, ul. Rynek Staromiejski 1, pokój nr 1.
W przypadku, kiedy nie wiemy dokładnie, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, możemy zagłosować bez przypisania do konkretnego spisu wyborców. W tym celi należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem zagłosujemy w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnym wybranym przez siebie urzędzie gminy w terminie do 12 października 2023 r. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. Taka sama procedura dotyczy wyborców na stałe zamieszkałych za granicą, którzy będą przebywać w Polsce w dniu wyborów.
Urząd Miejski w Stargardzie przypomina, że mieszkańcy miasta z niepełnosprawnościami oraz mający problemy z poruszaniem się będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu na wybory. Wystarczy w niedzielę (15.10.2023 r.) między 8:00 a 20:00 zadzwonić do Urzędu Miejskiego – tel. 91 578 46 22. Darmowy transport dowiezie wyborcę z miejsca zamieszkania do lokalu obwodowej komisji wyborczej i po oddaniu głosu odwiezie z powrotem do domu.
Grafika: Urząd Miejski
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- W niedzielę święto demokracji. Co trzeba wiedzieć o wyborach w Stargardzie?