Dzisiaj jest: 29.9.2024, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Język migowy popularny w Polsce. Pomorze Zachodnie wypada nie najlepiej

Dodano: rok temu Autor:

Województwo zachodniopomorskie zajęło dopiero 12. miejsce w badaniu popularności języka migowego w Polsce.

Język migowy popularny w Polsce. Pomorze Zachodnie wypada nie najlepiej

Województwo zachodniopomorskie zajęło dopiero 12. miejsce w badaniu popularności języka migowego w Polsce. Nasz kraj jest jednak w ścisłej czołówce Europy.

W całej Europie mieszka 51 milionów osób niedosłyszących, co stanowi jedną dziesiątą obywateli Unii Europejskiej. Szacuje się, że obecnie tylko jeden milion osób w UE posługuje się językiem migowym. Pracownicy platformy edukacyjnej Preply przeprowadzili badanie, które wskazuje stopień zainteresowania językiem migowym w 34 państwach Europy.

Nasz kraj w rankingu osiągnął imponujący wynik. Polska zajmuje w zestawieniu 5 miejsce. Według organizatorów badania, w dziedzinie dominujących języków migowych w mediach cyfrowych Polska odgrywa wyjątkową rolę. - Analizując liczbę wzmianek w nagraniach wideo, tweetów oraz liczbę wyszukiwań, a także uwzględniając ich wzrost w ciągu roku na mieszkańca, Polacy wykazują znaczne zainteresowanie i zajmujemy 5. miejsce w Europie spośród 34 państw. Pozycja ta jest imponująca, świadcząc o zaangażowaniu i aktywności polskiej społeczności języka migowego w mediach cyfrowych- napisali autorzy badania.

Nie za dobrze w zestawieniu wypada województwo zachodniopomorskie. Z wolumenem 210 wyszukiwać zajmuje dopiero 12. miejsce na 16 województw. To badanie nie tylko rzuca światło na zróżnicowane poziomy zainteresowania językiem migowym w różnych obszarach Polski, ale także dostarcza cennych informacji na temat regionów, w których język migowy zdobył największą popularność, oraz tych, gdzie istnieje potencjał do dalszego wzrostu. W porównaniu z 2022 r. Pomorze Zachodnie osiągnęło wzrost o 37 proc.

Metodyka badania w całości skoncentrowana była na mediach cyfrowych. - Aby zgłębić tajniki rosnącego zainteresowania oraz obecności języka migowego w przestrzeni cyfrowej europejskich mediów i kultury, poddaliśmy analizie kilka kluczowych aspektów. Dokonaliśmy wnikliwego studium liczby wideo zawierających wzmianki na ten temat, oceniliśmy intensywność dyskusji poprzez liczbę tweetów oraz zgłębiliśmy tajemnice liczby wyszukiwań w Google. Na podstawie tych danych udało nam się wyznaczyć ogólny wskaźnik popularności dla każdego z europejskich języków migowych- wyjaśniają autorzy rankingu.

- Podsumowując, możemy z radością dostrzec, że pozytywny wpływ internetu przyczynia się do wzrostu świadomości o językach migowych w Europie. Rozważając kolejny język do nauki, warto wziąć pod uwagę język migowy. To nie tylko doskonały wybór dla osób uczących się w sposób wizualny. To przede wszystkim wsparcie społeczności osób niesłyszących, posługującej się językiem migowym, której tłumacze tak bardzo są potrzebni- podsumowują specjaliści z platformy Preply.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
75 lecie Spójni Stargard. Fotorelacja