Stargard zalały setki plakatów wyborczych różnych kandydatów do wyborów do Sejmu i Senatu. Zasady ich ekspozycji są określone. Czy wszystkie plakaty je spełniają?
Plakaty rozwieszane w czasie kampanii wyborczych od lat stają się problemem oraz tematem sporów i kłótni. Idąc lub jadąc ulicami miasta, banery, plakaty i ulotki możemy spotkać na słupach ogłoszeniowych, latarniach, ścianach budynków i płotach. Jak informuje Portal Samorządowy, część samorządów, nauczona złym doświadczeniem, stara się zapobiec całkowitemu zagarnięciu miejskiej przestrzeni przez wizerunki kandydatów do parlamentu. W związku z wyborami Urząd Miejski przypomina komitetom wyborczym o obowiązujących przepisach prawa i procedurach postępowania.
Gdzie można umieszczać plakaty wyborcze?
Na miejskiej stronie internetowej ukazał się komunikat o umieszczaniu plakatów i ogłoszeń wyborczych. Miejscy urzędnicy przypominają w nim, że w związku z wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi na dzień 15 października 2023 r., Prezydent Miasta Stargardu wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów wyborczych. Na podstawie zarządzenie można na słupach oświetlenia ulicznego zlokalizowanych w gminnych pasach drogowych, wskazanych w zarządzeniu, umieszczać plakaty wyborcze bez konieczności uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. - Zasady umieszczania plakatów wyborczych na pozostałych elementach i obszarach pasów drogowych podlegają regulacjom ustawy o drogach publicznych i wymagają zezwolenia zarządcy drogi wydanego formie decyzji administracyjnej- możemy przeczytać w komunikacie.
Bezpłatne i niewymagające zgody właściciela drogi umieszczanie plakatów wyborczych w Stargardzie dotyczy tylko słupów oświetleniowych. Wszelkie inne miejsca, przyczepki reklamowe, pylony i inne nośniki wizualne komitetów wyborczych wymagają wcześniejszego uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego oraz uiszczenia odpowiedniej opłaty. Opłata za zajęcie pasa drogowego w Stargardzie w celi umieszczenia reklamy wynosi 1,50 zł za każdy dzień zajęcia 1 m kw. powierzchni reklamy.
Nielegalne reklamy do zdjęcia
Urząd Miejski przypomina, że reklamy nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania
skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych. W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia poprzez umieszczenie plakatu wyborczego zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia.
Stargardzki Ratusz podkreśla, że na podstawie art. 110 § 5 Kodeksu wyborczego, cyt.: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym”. - W związku z powyższym informujemy, że w sytuacji uznania przez zarządcę drogi gminnej, iż dany plakat wyborczy, umieszczony w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, o fakcie tym niezwłocznie będą powiadamiane odpowiednie służby- możemy przeczytać w komunikacie. Takie działania są podejmowane już m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Plakaty wyborcze zalewają miasto. Czy są prawidłowo umieszczone?