Dzisiaj jest: 4.12.2023, imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

EGE KIMYA przygotowuje się do budowy zakładu w Stargardzie

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Spółka EGE KIMYA POLSKA Sp. z o.o. uzyskała warunki zabudowy niezbędne do rozpoczęcia budowy zakładu produkcyjnego w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.

EGE KIMYA przygotowuje się do budowy zakładu w Stargardzie

Spółka EGE KIMYA POLSKA Sp. z o.o. uzyskała warunki zabudowy niezbędne do rozpoczęcia budowy zakładu produkcyjnego w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.

W listopadzie zeszłego roku turecka firma EGE KIMYA ogłosiła, że wybuduje swoją fabrykę w Stargardzie. Koncern ma zainwestować w naszym mieście prawie 140 milionów złotych. Zakupił 11 ha terenu w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii przy ul. Niklowej. W pierwszej fazie fabryka zajmie 1/3 zakupionego terenu. W kolejnych latach zamierza się rozbudowywać. Jak zapewniali inwestorzy, produkcja w naszym mieście ma ruszyć już w połowie 2024 roku.

Mimo, że na placu budowy nie widać jeszcze ciężkiego sprzętu budowlanego, prace związane z rozpoczęciem inwestycji postępują. 31 marca do Urzędu Miejskiego w Stargardzie wpłynął wniosek firmy EGE KIMYA POLSKA Sp. z  o.o. wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, zapewnieniu przyłączenia do sieci uzbrojenia oraz inne dokumenty wydane na rzecz tej spółki dla planowanego przedsięwzięcia. W toku postępowania administracyjnego Prezydent Miasta Stargard 29 sierpnia wydał decyzję ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zakładu przemysłowego w branży chemicznej z częścią administracyjno-socjalną wraz z niezbędnym wyposażeniem, infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu planowanego do realizacji na terenie działek zlokalizowanych przy ul. Niklowej w Stargardzie.

W wydanych warunkach zabudowy zapisano, że przedsięwzięcie zakłada budowę zakładu przemysłowego branży chemicznej o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Zakład prowadzić będzie działalność w zakresie produkcji kryształów siarczanu niklu i kobaltu dla przemysłu akumulatorów EV. W ramach inwestycji planuje się budowę budynku produkcyjno-magazynowego z zapleczem socjalno-biurowym, budowę budynków technicznych: uzdatniania wody, kotłowni, kompresorowni, trafostacji, przepompowni ppoż., budowę budynku portierni i budynku dla kierowców, budowę obudów miejsca gromadzenia odpadów oraz odpadów stałych, lokalizację zespołów zbiorników i urządzeń produkcyjnych, zbiorników produkcyjnych-woda, zbiorników produkcyjnych rezerwowych oraz lokalizację zbiornika pożarowego, zamkniętego naziemnego. Na działkach przy ul. Niklowej zaplanowano także lokalizację platformy kwasowej, wagi najazdowej, mostów instalacyjnych, masztów flagowych, budowę dwóch studni głębinowych dla  ujęcia wody podziemnej, lokalizację zbiorników retencyjnych kanalizacji deszczowej, budowę parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych na ok. 40-60 miejsc i ogrodzenia zakładu, budowę przyłączy i instalacji zewnętrznych: wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, gazowych ze stają redukcyjno-pomiarową, elektrycznych i telekomunikacyjnych. Inwestor wybuduje również dwa zjazdy z ul. Niklowej.

Fabryka w Stargardzie to pierwsza inwestycja firmy EGE KIMYA poza Turcją. - Ze Stargardu na rynek europejski powędrują składniki przyczyniające się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Poza tym zyskamy kolejne miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta z podatków – mówi Prezydent Miasta Rafał Zając. - Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce dzięki lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie- mówi Erez Navaro, Członek Zarządu EGE KIMYA.

Foto: Tomasz Kutelski

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Trefl Sopot. Fotorelacja