Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Stargardzkie odchody Święta Wojska Polskiego

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Stargardzianie pamiętają o najważniejszej bitwie w historii nie tylko Polski, ale i Europy, która znacząco odmieniła dalszy bieg wydarzeń.

Stargardzkie odchody Święta Wojska Polskiego

Stargardzianie pamiętają o najważniejszej bitwie w historii nie tylko Polski, ale i Europy, która znacząco odmieniła dalszy bieg wydarzeń. 

Dokładnie nieco ponad sto lat temu, 15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy, odegrała się jedna z najważniejszych bitew, którą z czasem nazwano Bitwą Warszawską. Ku jej pamięci na stargardzkim Rynku Staromiejskim odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego, gdzie zaprezentowano wojskowy sprzęt.

Wtorkowe obchody rozpoczęły się od uroczystego złożenia kwiatów, przy pomniku „Stargardzianie Ojczyźnie”, przez władze samorządowe, w obecności asysty honorowej 102. Batalionu Ochronnego. Następnie dalsza celebracja odbywała się już na Rynku Staromiejskim, gdzie najpierw odprawiono honorową mszę świętą w Kolegiacie NMP.

„Uczestnicząc w naszym żołnierskim święcie, pamiętajmy nie tylko o polskich bohaterach wojny polsko-bolszewickiej, ale również o ich następcach, którzy na wielu frontach II wojny światowej walczyli w obronie Rzeczypospolitej Polskiej, oddając swój najcenniejszy skarb - życie.” - takie słowa wstępu wybrzmiały prosto z ust płk. Dariusza Żurka, rozpoczynając tym samym apel wojskowy, na którym wręczono odznaczenia zasłużonym żołnierzom, a także odczytano list honorowy Ministra Obrony Narodowej - Mariusza Błaszczaka.

Podczas uroczystości odbył się apel poległych i salwa honorowa, oraz dodatkowo żołnierze zaprezentowali pokaz, na którym odpierali atak grupy dywersantów, chroniąc tym samym punkt dowodzenia oraz grupę patrolującą nad gościem VIP.

W trakcie obchodów prezentowano ubiór wojskowy, a także profesjonalny sprzęt wojskowy, składający się m.in. z karabinów szturmowych oraz wyborowych, moździerzy, armat przeciwlotniczych czy żołnierskich wozów. Dodatkowo dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w czołgu o nazwie „LEOPARD”. Natomiast starsza młodzież mogła usłyszeć o studiach żołnierskich, a także o obowiązkach podczas „zwykłego dnia” w jednostce wojskowej.


Julia Zygmuntowicz doskonali swój warsztat dziennikarski w Pracowni Lokalności i Dziennikarstwa w Stargardzkim Centrum Kultury pod okiem Aleksandry Zalewskiej-Stankiewicz.
Korzystając z gościnności naszego portalu, który w swojej misji ma promocję młodych talentów, publikuje na nim swoje artykuły.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja