23 122 t odpadów odebrali pracownicy Biostar Sp. z o.o. w zeszłym roku z terenu miasta Stargard. Łącznie z odpadami dostarczonymi do Ekopunktu oraz z dzikimi wysypiskami było ich 34 057 t.
Największa ilość odpadów przekazanych z nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy Miasta Stargard do instalacji Komunalnej w Łęczycy dotyczyła niesegregowanych, zmieszanych odpadów komunalnych (11 192 t). Dużą ilość stanowiły również odpady ulegające biodegradacji (2 489 t), zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia (2 771 t), odpady kuchenne ulegające biodegradacji (2 166 t) oraz opakowania ze szkła (1 206 t), papieru i tektury (1 137 t) oaz tworzyw sztucznych (701 t).
Pracownicy spółki Biostar nie tylko zajmują się odbiorem odpadów, ale również utrzymaniem czystości i porządku w pasach drogowych dróg gminnych oraz zimowym utrzymaniem dróg na terenie Gminy Miasto Stargard. Dział Odbioru Odpadów w ramach utrzymania czystości i porządku na terenach gminnych opróżnił 89 508 koszy na terenie miasta, oczyścił 301 km 528 m ulic i placów na miesiąc oraz oczyścił 739 881 m2 chodników i placów na miesiąc. W listopadzie i grudniu 2022 r. sprzęt zimowy brał udział w 6 akcjach na drogach, zużywając około 120 t soli i 25 t piachu.
Nie tylko odbiór odpadów
W ramach działalności powierzonej Spółka prowadziła całodobowe pogotowie wyłapywania bezpańskich psów i kotów na terenie miasta Stargard i ich transport do schroniska w Kiczarowie. W 2022 r. odnotowano 80 interwencji, w ramach których 70 zwierząt odwieziono do schroniska. Spółka w ramach porozumienia prowadziła także odbiór padłych zwierząt. W zeszłym roku przekazane zostało specjalistycznej firmie zajmującej się utylizacją padłych zwierząt 29 sztuk padłych zwierząt. Przeprowadzono również 2 interwencje wymiany i naprawy uszkodzonych dystrybutorów woreczków na odchody oraz uzupełniono woreczkami 27 dystrybutorów.
Do obowiązków pracowników Biostar należy także administrowanie oraz obsługa eksploatacyjna i remontowa cmentarzy komunalnych. W zeszłym roku najistotniejszymi zadaniami były wykonanie pielęgnacji i wyrąb drzew na Cmentarzu Kościuszki i Lotników (koszt 67 294,80 zł), wykonanie studni chłonnej kwatery E01 na Cmentarzu Kościuszki 80 (25 000 zł) oraz zakup 14 szt. ławek parkowych na stary cmentarz (16 480 zł). W 2022 r. na trzech cmentarzach komunalnych w Stargardzie zrealizowane zostało ogółem 633 pogrzeby. W sumie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kościuszki 80 pochowanych jest 31 476 osób, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Spokojnej 49- 6 752 osoby, a na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Lotników- 1 531 osób.
Rosną koszty i spadają ceny
Zarząd Biostar Sp. z o.o. zwraca uwagę, że od trzech lat obserwuje się duże zmiany na rynku odpadowym. Spółka zmuszona jest na dostosowanie swojej działalności do tych zmian, a jest to związane ze znacznymi nakładami finansowymi. Problemy to wzrost cen za transport odpadów do spalarni, koszt wywozu ścieków przemysłowych na oczyszczalnię ścieków w Stargardzie, znaczny wzrost cen za usługi serwisowe, olej napędowy oraz energię elektryczną, spadek cen sprzedaży surowców oraz opóźnienie inwestycji na Instalacji Komunalnej w Łęczycy w wyniku działań administracyjnych Urzędu Gminy Stara Dąbrowa.
Mimo wspomnianych trudności Spółka w roku 2023 będzie realizować dalsze zadania inwestycyjne związane z rozwojem przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej poprzez budowę II etapu kompostowni kontenerowej na Instalacji Komunalnej w Łęczycy oraz dostosowanie do obowiązujących przepisów obecnie funkcjonującej bazy magazynowo-transportowej, na której znajduje się również Ekopunkt w Stargardzie przy ul. Bogusława IV 15. Firma planuje również modernizację i zakup nowe sprzętu w Dziale Odbioru Odpadów. Biostar planuje również nabyć pojazd wielofunkcyjny wraz z osprzętem zimowym i myjką ciśnieniową, który będzie przystosowany do oczyszczania ulic, placów i chodników w małej architekturze. – Planowane inwestycje w kolejnych latach mają na celu usprawnić pracę na instalacji w Łęczycy oraz zabezpieczyć potrzeby Spółki i kontrahentów w zakresie odbioru transportu odpadów, należytego utrzymania czystości i porządku ulic oraz sprawnie administrować cmentarzami komunalnymi- zapewnił Zarząd Biostar w sprawozdaniu z działalności za 2022 r.
Materiał zrealizowany na podstawie „Raport o stanie miasta Stargard 2022”
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Biostar: W 2022 r. z terenu miasta odebrano ponad 23 tysiące ton odpadów