Dzisiaj jest: 16.6.2024, imieniny: Aliny, Anety, Benona

Strażnicy miasta

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska odnotowała ponad 12 000 zdarzeń. Oprócz tego przeprowadzili przeszło 6000 kontroli i 170 pogadanek w szkołach i placówkach opiekuńczych.

Strażnicy miasta

Każdego dnia Stargard pilnowany jest przez funkcjonariuszy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, reagują na zgłoszenia mieszkańców, a także edukują, pouczają, obsługują miejski monitoring i przekazują sprawy do właściwych instytucji. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska odnotowała ponad 12 000 zdarzeń. Oprócz tego przeprowadzili przeszło 6000 kontroli i 170 pogadanek w szkołach i placówkach opiekuńczych.
 

Co roku podczas sesji Rady Miejskiej przedstawiana jest informacja o stanie porządku publicznego w mieście. Raport strażników zawiera m.in. liczbę zdarzeń, najczęstsze przyczyny podejmowanych działań i akcje profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy. Można dowiedzieć się z niego, że najwięcej interwencji związanych było z bezpieczeństwem w komunikacji i nieporządkiem. Strażnicy reagowali na zgłoszenia mieszkańców i realizowali własne czynności. SM działa w całym Stargardzie. Miasto podzielone jest na 8 obszarów, a w każdym z nich interwencje przeprowadza dwuosobowy patrol, pracujący na dwie zmiany. Pierwsza rozpoczyna się o 7:00, a druga kończy o 22:00. Oprócz tego w niedziele i święta na ulicach Stargardu działa patrol interwencyjny.
 

Jedną z kompetencji Straży Miejskiej są akcje edukacyjne. Tylko w 2022 r. funkcjonariusze 170 razy odwiedzali stargardzkie szkoły i placówki opiekuńcze. Podejmowali różne tematy – dotyczące m.in. bezpiecznej drogi do szkoły, uzależnień, cyberprzemocy i prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia. Strażnicy uczestniczyli również w różnych wydarzeniach i akcjach w mieście. Jesienią i zimą jak zawsze wspierali Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w monitoringu osób bezdomnych. Dbali o bezpieczeństwo stargardzian np. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dni Stargardu, Dnia Pionierów Stargardu, Dni Seniora i biegów organizowanych na terenie miasta.
 

Każdy mieszkaniec może zgłosić sprawę do Straży Miejskiej. Stargardzianie dobrze o tym wiedzą, co pokazuje liczba interwencji podejmowanych na ich wnioski – ponad 3600 w 2022 r. Jeśli sytuacja jest pilna, trzeba zadzwonić pod numer alarmowy – 986. W pozostałych przypadkach najlepiej tutaj wypełnić prosty formularz i wysłać zgłoszenie przez internet albo osobiście przyjść do SM (ul. Pierwszej Brygady 35). Strażnicy przypominają również, że w razie zagrożenia życia należy od razu dzwonić pod numer 112.

URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE

Źródło: Urząd Miejski w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja