Dzisiaj jest: 21.5.2024, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Osiedle inne niż wszystkie

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

?Innowacyjne, nowoczesne i ukierunkowane na integrację społeczną? - tak o nowym ?Osiedlu Forsycji? mówią jego projektanci, czyli architekci ze szczecińskiej pracowni ?Analog?.

Osiedle inne niż wszystkie

„Innowacyjne, nowoczesne i ukierunkowane na integrację społeczną” - tak o nowym „Osiedlu Forsycji” mówią jego projektanci, czyli architekci ze szczecińskiej pracowni „Analog”. 

To właśnie oni zwyciężyli w konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną osiedla, które niebawem powstanie na działkach w okolicy ul. Żybułtowskiej w Stargardzie.

Wykonawcą prac będzie STBS. Podczas dzisiejszego spotkania w Ratuszu nie tylko wyłoniono zwycięski projekt, ale również przedstawiono grafikę przyszłego osiedla. Zebrani mogli zobaczyć m.in. koncepcję zespołu budynków wielorodzinnych, zagospodarowanie terenu i zieleni osiedlowej.

„Projekt zakłada budynki kilkukondygnacyjne trzy-, cztero- i pięciopiętrowe. Na osiedlu będzie 400 miejsc parkingowych, które usytuowane będą na obwodzie osiedla. Wielkość mieszkań będzie się wahać od 32 do 65 mkw” - mówi Mateusz Modzelewski z biura architektonicznego „Analog”. „Innowacyjność naszego projektu polega m.in. na tym, że odchodzimy od typowego rozkładu mieszkania, gdzie zazwyczaj znajdują się pokój duży, mały i  kuchnia, połączone korytarzem. Takie rozwiązanie przekreśla szanse na dostosowanie mieszkania do zmieniających się warunków demograficznych i społecznych. Nasz projekt jest inny. Pokazujemy, że dzięki niehierarchicznemu układowi bliźniaczych pomieszczeń połączonych przestrzenią wspólną i rezygnacją z korytarzy, przyszli lokatorzy będą mogli dowolnie zarządzać przestrzenią swoich mieszkań” - dodaje architekt, Mateusz Modzelewski.

„Osiedle Forsycji” będzie składało się z dziewięciu budynków wielorodzinnych, które będą usytuowane na trzech, luźno skomponowanych kwartałach, oddzielonych od siebie wolną od pojazdów przestrzenią publiczną. Kwartały będą zróżnicowane kolorystycznie, co ułatwi identyfikację mieszkań. Pośrodku osiedla projekt przewiduje zielony, zadrzewiony dziedziniec. Zróżnicowana zieleń i zaprojektowane miejsca do wypoczynku mają zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu, co sprzyja integracji i budowaniu więzi sąsiedzkich.

„Idea przeprowadzania konkursów na projektowanie osiedli mieszkaniowych, bierze się stąd, że zależy nam na uzyskaniu przestrzeni publicznej, jak najlepszej jakości. Chcemy dbać o każdy fragment miasta i mieć realny wpływ na kształt projektowanej przestrzeni. Osiedle, które powstanie będzie dedykowane również osobom o niskich dochodach, które będą potrzebowały naszego wsparcia. Mam tu na myśli mieszkania komunalne. Jestem przekonany, że efekt pracy rzeszy architektów, zapewni naszemu miastu kolejne, ciekawe i funkcjonalne osiedle” - podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent, Rafał Zając.

W konkursie na zaprojektowanie nowego osiedla w Stargardzie startowało 75 pracowni architektonicznych z całej Polski. 

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja