Dzisiaj jest: 15.6.2024, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Pompa ciepła ? czy warto w nią zainwestować?

Dodano: rok temu Autor:

Pompy ciepła są skuteczną i ekologiczną metodą ogrzewania nieruchomości. Pomimo coraz większej atrakcyjności inwestycja w to rozwiązanie pociąga za sobą spory koszt początkowy.

Pompa ciepła ? czy warto w nią zainwestować?
Pompy ciepła są skuteczną i ekologiczną metodą ogrzewania nieruchomości. Pomimo coraz większej atrakcyjności inwestycja w to rozwiązanie pociąga za sobą spory koszt początkowy. Przed podjęciem decyzji warto więc dokładnie przeanalizować, co wpływa na jej opłacalność. Zobacz, jakie są zalety i koszty pomp ciepła dla gospodarstw domowych!

Jak działa pompa ciepła i ile kosztuje?

Inwestycje w pompy ciepła nie należą do najtańszych. Koszt powietrznej pompy, czyli najtańszego wariantu, zaczyna się od 20-30 tys. zł. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do tego rozwiązania, biorąc pod uwagę przyszłe oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, łatwość obsługi i komfort.
 

Z pewnością pompa ciepła jest najbardziej przyjaznym systemem grzewczym zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Chociaż występują w różnych wariantach, mechanizm działania jest ten sam: pompa pobiera energię cieplną ze środowiska zewnętrznego, przekształca ją i używa do ogrzewania wnętrza domu. Zdecydowanie najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło energię. Pozostałe alternatywy to pompy gruntowe (temperatura gruntu zawsze jest dodatnia) i wodne. Rozwiązania te są bardzo uniwersalne i mogą być aplikowane w każdym budynku.

Opłacalność pompy ciepła. Niższe rachunki i niezależność energetyczna?

Pompa ciepła może być samodzielnym źródłem ogrzewania budynku, dzięki czemu długoterminowo można ograniczyć rachunki za ogrzewanie. Nie jest wymagane wykonywanie przyłącza gazowego, co również przekłada się na zyski finansowe, jeśli decyzję o założeniu pompy podejmuje się na etapie planowania budowy. Posiadanie pompy eliminuje również konieczność posiadania komina, co również może przyczynić się do obniżenia kosztów budowy.

Najistotniejsze są jednak zalety samego rozwiązania. Wszystkie pompy ciepła są całkowicie przyjazne środowisku i wykorzystują odnawialne źródła energii cieplnej. Raz zakupiona pompa ciepła będzie przynosić oszczędności przez dekady. Nowoczesna technologia pomp umożliwia także ich montaż bez ingerencji w układ hydrauliczny budynku. Niektóre urządzenia dostępne w Hewalex mają też możliwość pracy dwufunkcyjnej. Gdy latem domownikom doskwiera żar, taką pompę można przełączyć w tryb chłodzenia, by cieszyć się przyjemnymi temperaturami wewnątrz.
 

Aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę klasę termiczną budynku, opłacalność alternatywnych systemów ogrzewania, ceny energii i otwartość na inwestycje w dodatkowe systemy. Idealną sytuacją jest równoległy zakup instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych. Razem z pompą ciepła umożliwiają one maksymalne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych i prawdziwą niezależność energetyczną!
 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja