Trzecia edycja Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego - już w najbliższy weekend. Produkty zaprezentuje 12 winnic. Na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można posmakować również tradycyjnych wędlin, serów, przetworów. A degustacje umili klimatyczna muzyka.
- Pomorze Zachodnie smakuje wyjątkowo. Potwierdza to również Festiwal Wina - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Gorąco kibicujemy rozwijającej się w naszym regionie pięknej tradycji produkcji wina. Widzimy, jak znakomicie funkcjonują winnice. Widzimy też pozytywne reakcje mieszkańców i zainteresowanie turystów takimi wydarzeniami.
Winiarskie święto na Pomorzu Zachodnim to już regionalna tradycja, zainicjowana w 2021 roku. Głównym organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a partnerami - Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
- Pomorze Zachodnie smakuje wyjątkowo. Potwierdza to również Festiwal Wina - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Gorąco kibicujemy rozwijającej się w naszym regionie pięknej tradycji produkcji wina. Widzimy, jak znakomicie funkcjonują winnice. Widzimy, że pionierzy winiarstwa znajdują naśladowców. Widzimy też bardzo pozytywne reakcje mieszkańców Pomorza Zachodniego na takie wydarzenia jak Festiwal Wina. Serdecznie zapraszam na jego kolejną edycję - zachęca marszałek.
Program zbliżającego się (21-23 kwietnia) Festiwalu przedstawiony został dziś podczas konferencji prasowej na Zamku.
- Wiemy, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się to wydarzenie. Nie tylko w Polsce, ale także wśród miłośników enoturystyki z zagranicy. Już od piątku zapraszamy nie tylko na degustacje. Festiwal Wina to także koncerty, oraz prelekcje. Nasi winiarze opowiedzą, jak powstaje tak wspaniały produkt, którym możemy się teraz pochwalić na Pomorzu Zachodnim - zapowiada Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Podczas trzeciej edycji Festiwalu Wina będzie można poznać ofertę aż 12 wytwórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Invictus, Winnica Kojder, Winnica Molias, Winnica Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau, Winnica Zodiak, Skarb Templariuszy.
Ich ofertę uzupełnią stoiska regionalnych producentów przekąsek, takich jak rzemieślnicze sery, wędliny, ryby.
- Zamek często podczas swoich wydarzeń plenerowych czy jarmarków promuje produkty regionalne i ich wytwórców, bowiem szeroko pojęta kultura, to także kultura materialna, w tym dziedzictwo kulinarne. Jego promowanie wzmacnia tożsamość społeczną regionu, zwiększa atrakcyjność Pomorza Zachodniego, rozszerza jego ofertę turystyczną - podkreśliła Barbara Igielska, Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Poinformowała również, że podczas winiarskiego weekendu będzie można odwiedzić specjalne stoisko Zamku, poznać jego fascynującą historię oraz aktualną ofertę kulturalną, ale także inne atrakcje turystyczne Szczecina i województwa.
- Cieszy nas, że Festiwal Wina na stałe wpisał się w zamkowy kalendarz wydarzeń. Kolejne edycje przyciągają mieszkańców regionu i wielu turystów, którzy przyjeżdżają do Szczecina specjalnie na ten Festiwal - dodała Barbara Igielska.
Anna Bańkowska przypomniała, że pierwszy Festiwal Wina Pomorza Zachodniego odbył się w listopadzie 2021 roku. Kolejna edycja - w maju 2022 r. A tegoroczna - w kwietniu. Przesunięcie terminy ma związek z planowanymi pracami budowlanymi na dziedzińcach zamkowych.
- Mam nadzieję, że od przyszłego roku wpiszemy już stały termin tego wydarzenia - stwierdziła Anna Bańkowska.
Festiwal ma na celu promowanie produktów regionalnych, rozwój wiedzy na temat winiarstwa i enoturystyki, popularyzację szeroko pojętej kultury wina, w tym szczególnie zachodniopomorskich tradycji winiarskich oraz integrację branży winiarskiej.
Warto przypomnieć, że tradycja uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim sięga XIII wieku. Zapoczątkował ją zakon cysterek sprowadzony w okolice Szczecina. Upraw zaniechano dopiero po II wojnie światowej. Na nowo podjęto je na początku XXI wieku, z takim sukcesem, że na przestrzeni ostatnich kilku lat powstają kolejne winnice. Obecnie na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje już ponad 20 winnic, które zrzeszone są w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego. Część to winnice duże i średniej wielkości, sprzedające swoje wyroby na stosunkowo szeroką skalę. Są też winnice małe, w których smak produkowanego trunku można poznać tylko będąc na miejscu. Powstają kolejne, w których posadzono dopiero pierwsze krzewy winorośli, więc na efekty prac w tych miejscach trzeba będzie jeszcze poczekać.
Największe zgrupowanie winnic w regionie występuje w niedalekiej odległości od Szczecina, na co wpływa tutejsze ukształtowanie terenu i panujący mikroklimat. Ale odwiedzający Pomorze Zachodnie znajdą winnice w każdym zakątku województwa, np. w Darłowie, gdzie znajduje się winnica wysunięta najdalej na północ kraju.
- Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu, to jest praca wielu wydziałów, które pomogły nam ziścić nasze marzenie. Aby wyjść z takim właśnie wydarzeniem, podczas którego możemy zaprezentować swoje produkty, ofertę enoturystyczną. Dziękuję Zamkowi za udostępnienie przepięknego miejsca - mówi Damian Orlik, Przewodniczący Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego.
Zamkowy weekend z winiarstwem rozpocznie się w piątek o godzinie 17 (do godz. 23). W sobotę festiwalowe wydarzenia będą odbywały się od godz. 13 do 23, a w niedzielę w godz. 13-19. Produkty będzie można degustować na miejscu, ale także zrobić zakupy.
Uczestnicy imprezy będą mogli na miejscu wypożyczyć kieliszek, przynieść swój własny lub kupić specjalny „festiwalowy”.
- Z każdym rokiem coraz więcej osób przychodzi z własnym, ulubionym kieliszkiem. Rośnie świadomość ekologiczna - komentuje Jacek Turnau, współwłaściciel największej na Pomorzu Zachodnim Winnicy Turnau.
Zwraca uwagę, że rośnie również „świadomość enologiczna”, wiedza na temat win.
- Podczas pierwszego Festiwalu dużo osób nie znało naszych produktów, dopytywało. A na drugim już wiele osób przychodziło po konkretne wino - wspomina Jacek Turnau. - Jako winiarze przygotowujemy się specjalnie na to wydarzenie. U nas, w Winnicy Turnau, w czwartek będziemy butelkować wino, żeby w weekend nie zabrakło.
Podczas weekendowego wydarzenia będzie można zdobyć fachową wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego winiarstwa i enoturystyki. W programie m.in. wykłady na temat historii winiarstwa na Pomorzu Zachodnim, wytwarzania wina czy serwowania go w odpowiednim połączeniu z potrawami. Liczba miejsc na prelekcje jest ograniczona – obowiązują bezpłatne wejściówki, które podczas festiwalu otrzymać można na stoisku stowarzyszenia
Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego - bezpłatny
Szczegółowy program poniżej.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- Trzecia edycja Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego