Dzisiaj jest: 4.10.2023, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Milion na zwierzęta

Dodano: 6 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Każdego roku radni Rady Miejskiej głosują nad przyjęciem kompleksowego programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami.

Milion na zwierzęta

Każdego roku radni Rady Miejskiej głosują nad przyjęciem kompleksowego programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Dokument określa m.in. ile pieniędzy trafi do schroniska w Kiczarowie i gdzie udzielana będzie pomoc czworonogom poszkodowanym w wypadkach. W 2023 roku na szerokie wsparcie dla zwierząt popłynie z budżetu miasta prawie 1 000 000 zł.
 

Jak zawsze najwięcej pieniędzy trafi do placówki w Kiczarowie. To właśnie tam opiekę, leczenie i szansę na znalezienie domu dostają bezdomne zwierzęta. Psy i koty bez właścicieli są w naszym mieście odławiane na bieżąco. Zgłoszenia w tej sprawie przez całą dobę przyjmuje Straż Miejska (tel. 91 577 50 90, 986) i Policja (tel. 997). Tylko w 2022 r. schronisko w Kiczarowie przyjęło 339 psów i 119 kotów. W tym samym czasie nowe domy znalazło 189 psów i 80 kotów. W placówce zwierzęta dostawały też szczepionki i przechodziły zabiegi kastracji i sterylizacji.
 

W naszym mieście dbamy również o wolno żyjące koty. To zadanie w tym roku – podobnie jak w latach ubiegłych – zrealizuje stargardzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wolno żyjące koty są u nas dokarmiane, a także leczone oraz kastrowane lub sterylizowane. Warto pamiętać, że takich zwierząt nie można wyłapywać, odwozić do schroniska albo przepędzać. Zgodnie z prawem nie są to koty bezdomne.
 

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2023 r. to dokument, w którym zawarte są również najważniejsze zasady postępowania z przedstawicielami dzikich gatunków i bezdomnymi zwierzętami gospodarskimi, które pojawiają się w mieście. Mogą u nas liczyć na pomoc w razie wypadku drogowego, a także transport i dalsze leczenie w odpowiednich miejscach. Takie zgłoszenia są przyjmowane całodobowo przez Straż Miejską (tel. 91 577 50 90, 986).
 

Kolejnym punktem programu są działania edukacyjno-informacyjne. To przede wszystkim uświadamianie właścicieli psów i kotów w temacie sterylizacji i kastracji. Równie ważne jest zachęcanie do adopcji czworonogów ze schroniska, a w przypadku zakupu psa lub kota – przekazywanie informacji o tym, dlaczego nie należy korzystać z ofert tzw. pseudohodowli.

URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE

Od redakcji: tutaj pisaliśmy o tegorocznych remontach w schronisku

Źródło: Urząd Miejski w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Piknik Naukowy Szlakiem Gryfików. Fotorelacja