Dzisiaj jest: 15.6.2024, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Tajemnice w kamienicy

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało ciekawą propozycję na czwartkowe (30.03.) popołudnie.

Tajemnice w kamienicy

Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało ciekawą propozycję na czwartkowe (30.03.) popołudnie. O 16:30 w kamienicy MAH na Rynku Staromiejskim rozpocznie się wykład dr hab. Grzegorza Kiarszysa, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego „Atomowe światło latarni. Katastrofy jądrowe w kombinacie plutonowym Majak na południowym Uralu”. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Nie trzeba się również wcześniej zapisywać.
 

To pierwsza odsłona nowego cyklu „Spotkania w przyrynkowej kamienicy”. Podczas otwartych wydarzeń w MAH poruszane będą tematy związane z archeologią, historią, kulturą i sztuką. Oprócz wykładów w planach są również warsztaty. Na doby początek dr hab. Grzegorz Kiarszysz, prof. US opowie o odkryciu misji szpiegowskiej CIA na Południowym Uralu. Wydarzenia miały miejsce w styczniu 1965 r. Na zdjęciach satelitarnych uchwycone zostało m.in. Jezioro Kyzyłtasz, które z jakiegoś powodu nie zamarzło mimo panujących silnych mrozów. Jaka była przyczyna nietypowego zjawiska? Tego będzie można dowiedzieć się podczas czwartkowego spotkania.
 

Dr hab. Grzegorz Kiarszys, prof. US jest archeologiem. Uczestniczył w badaniach m.in. w Iraku, Irlandii i Irlandii Północnej, a także w Danii. Pracuje w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Na swoim koncie ma również zrealizowany w 2019 r. grant „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem a zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna”.
 


URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE

Źródło: Urząd Miejski w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
II Stargardzki Korowód Dziejów. Fotorelacja