Dzisiaj jest: 18.5.2024, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Wygrali puchar w wielkim stylu. To następny rywal PGE Spójni Stargard

Dodano: rok temu Autor:

Dwie dogrywki w półfinale i świetny finisz w finale Suzuki Pucharu Polski.

Koszykarze Trefla Sopot zdobyli Suzuki Puchar Polski. Drużyna prowadzona przez trenera Żana Tabaka do turnieju w Lublinie przygotowywała się przez dwa tygodnie, bo taką przerwę miała w Energa Basket Lidze. Żeby zdobyć trofeum, musiała rozegrać trzy mecze w 48 godzin, ponieważ ćwierćfinał rozgrywała najpóźniej (w piątek o godz. 20:30).

Po zwycięstwie 79:70 w meczu ze Śląskiem Wrocław w półfinale sopocianie zmierzyli się z Anwilem Włocławek. Do zwycięstwa 93:91 potrzebowali dwóch dogrywek. Blisko zakończenia byli już w pierwszej, ale przewaga pięciu punktów nie okazała się wystarczająca. Wielką "trójką" mecz przedłużył Lee Moore, który zdobył łącznie 25 punktów. Niewiele zabrakło do konieczności rozgrywania trzeciej dogrywki, ale rzutu wolnego na remis nie trafił Phil Greene z Anwilu.

Finałowym rywalem Trefla był Polski Cukier Start Lublin, który w półfinale łatwo wygrał z PGE Spójnią Stargard (109:86). To zdecydowanie najwyższy wynik całego turnieju. Gospodarze grający krótkim składem mogli liczyć na zmęczenie przeciwnika. Nic jednak z tego. Pomimo dziewięciu punktów przewagi w drugiej kwarcie przegrali ostatecznie 80:91 i po raz drugi z rzędu skończyli Suzuki Puchar Polski na drugim miejscu.

Polski Cukier Start trafił w finale dziewięć "trójek" z czego pięć w pierwszej kwarcie. Gospodarze popełnili 14 strat przy siedmiu przeciwnika. MVP turnieju został Garrett Nevels z Trefla. Wybór nie mógł być inny. Amerykanin zaczął od 30 "oczek" w meczu ze Śląskiem. W półfinale również zdobył 30 punktów i dołożył do tego 13 zbiórek.

Wydawało się, że trzeciego tak świetnego meczu nie może rozegrać. Jego dorobek jednak robi wrażenie - 27 punktów, siedem zbiórek, sześć asyst i pięć przechwytów. To złożyło się na 34 we wskaźniku efektywności. Świetny finał rozegrał też Jarosław Zyskowski - 26 punktów (11/17 z gry). Co ciekawe w dwóch wcześniejszych meczach rzucił łącznie 21 punktów.

Po powrocie do Energa Basket Ligi po reprezentacyjnej przerwie zdobywca Suzuki Pucharu Polski pierwszy mecz rozegra w Stargardzie. Mecz PGE Spójni z Treflem odbędzie się w sobotę 4 marca o godz. 17:30.

W sobotę wyjaśniła się przyszłość Suzuki Pucharu Polski. Po trzech latach turniej opuści Lublin i na trzy kolejne lata (2024-2026) przenosi się do nowej hali w Sosnowcu.