Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

W Stargardzie znowu wzrośnie opłata za śmieci?

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej poddana pod głosowanie zostanie uchwała dotycząca zwiększenia stawek za odbiór śmieci w Stargardzie. Jaki jest powód podwyżki?

W Stargardzie znowu wzrośnie opłata za śmieci?

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej poddana pod głosowanie zostanie uchwała dotycząca zwiększenia stawek za odbiór śmieci w Stargardzie. Jaki jest powód podwyżki?

Wysokie opłaty za odbiór odpadów od lat poruszają podczas rozmów mieszkańców Stargardu. Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej radni będą głosowali nad zmianą wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aktualnie obowiązuje cennik wprowadzony od 1 marca 2022 roku. Zeszłoroczną podwyżkę Prezydent Rafał Zając tłumaczył tym, że nowe stawki przy uwzględnieniu konieczności wyposażenia wszystkich nieruchomości objętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi w pojemniki do zbierania pięciu frakcji odpadów komunalnych oraz przy zachowaniu częstotliwości odbioru określonych w regulaminie, pozwolą na pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów z nieruchomości, na których powstają odpady.

W Stargardzie opłaty są zróżnicowane i zależą od rodzaju gospodarstwa domowego i rodzaju zabudowy. Mieszkańcy mogą również otrzymać zniżkę za kompostowanie, ale segregacja odpadów jest obowiązkowa. W zabudowie jednorodzinnej gospodarstwa jednoosobowe za odpady segregowane płacą 38,00 zł, a niesegregowane- 74,00 zł, gospodarstwa dwuosobowe odpowiednio 68,50 zł i 128,00 zł, a gospodarstwa wieloosobowe- 95,00 zł i 170 zł. W zabudowie wielorodzinnej gospodarstwa jednoosobowe za odpady segregowane płacą 27,00 zł, a niesegregowane 54,00 zł, gospodarstwa dwuosobowe odpowiednio 54,50 zł i 98,00 zł, a gospodarstwa wieloosobowe- 75,00 zł i 130,00 zł.

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej radni podejmą decyzję o podwyżce opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie obowiązywała od 1 marca 2023 r. W zabudowie jednorodzinnej gospodarstwa jednoosobowe za odpady segregowane zapłacą 40,00 zł (wzrost o 2,00 zł), gospodarstwa dwuosobowe- 72,00 zł (wzrost o 3,50 zł), a gospodarstwa wieloosobowe- 99,00 zł (wzrost o 4,00 zł).. W zabudowie wielorodzinnej gospodarstwa jednoosobowe zapłacą 34,00 zł (wzrost o 5,00 zł), gospodarstwa dwuosobowe- 60,00 zł (wzrost o 5,50 zł), a gospodarstwa wieloosobowe- 83,00 zł (wzrost o 8,00 zł). Opłata za odpady niesegregowane wyniesie dwukrotność opłaty za odpady segregowane dla danego gospodarstwa. Wzrośnie też miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Na ulgę w wysokości 10 zł mogą liczyć właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Na podniesienie opłat za gospodarowanie odpadami decyduje się coraz więcej miast w Polsce. Jak informuje portal Money.pl, wywóz odpadów jest coraz droższy. – Polskie miasta z powodu rosnącej inflacji, drożyzny i podwyżki płacy minimalnej muszą podnosić stawki za odbiór odpadów. Samorządy nie ukrywają, że taniej nie będzie- możemy przeczytać w serwisie Money.pl. Wyższa opłata w Stargardzie ma wpływ z przeprowadzonym w ostatnich tygodniach przez Urząd Miejski przetargiem na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Swoją ofertę w postępowaniu złożyła tylko firma Bio Star Sp. z  o.o., która za okres 1 stycznia 2023-30 czerwca 2024 r. zaproponowała kwotę 34 480 528,09 zł. Miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 32 300 000 zł. Urzędnicy z magistratu oszacowali, że wzrost wpływów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2023 r, wyniesie 1 835 000 zł.  – Mając na uwadze ofertę cenową złożoną w ramach przeprowadzonego postępowania na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, która zakłada wzrost cen usług ponad poziom założony w budżecie miasta na 2023 rok, ponownie przeliczono koszty odbioru, zagospodarowania i zarządzania systemem, jak również wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi- uzasadnia Rafał Zając, Prezydent Stargardu.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria