Dzisiaj jest: 23.9.2023, imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Kolejne gminy wyłączają oświetlenie. Jakie rozwiązanie ma Stargard?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Drastycznie rosnące rachunki za energię elektryczną zmuszają kolejne samorządy do ograniczenia oświetlenia ulicznego w porach nocnych.

Kolejne gminy wyłączają oświetlenie. Jakie rozwiązanie ma Stargard?

Drastycznie rosnące rachunki za energię elektryczną zmuszają kolejne samorządy do ograniczenia oświetlenia ulicznego w porach nocnych. Czy takie rozwiązanie jest rozważane w Stargardzie?

Wójt Gminy Kobylanka Julita Pilecka poinformowała, że w kilku miejscach na terenie gminy zostanie ograniczone oświetlenie uliczne. - W związku z ogólnokrajowym kryzysem energetycznym i drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej stanęliśmy przed trudną decyzją wprowadzenia na terenie Gminy Kobylanka ograniczeń w oświetleniu ulicznym w godzinach nocnych- poinformowała Wójt. Dodała, że wyłączenia nastąpią już w październiku i obejmą miejsca rzadko lub w ogóle nieuczęszczane w porze nocnej, m.in. na promenadzie i pomostach w Morzyczynie, na Placu Zgody w Kobylance, ścieżce rowerowej Kobylanka-Zieleniewo, skateparku w Morzyczynie i punkcie przesiadkowym w Reptowie. - Decyzja ta jest wyrazem troski o finanse publiczne kierowane na realizację podstawowych zadań gminy, w tym tych strategicznych, takich jak oświata, dowożenie dzieci, pomoc osobom potrzebującym, dostarczanie wody pitnej do Państwa domów, gospodarka ściekowa, gospodarka odpadami i wiele innych. Z niecierpliwością oczekujemy na stabilizację obecnej trudnej sytuacji gospodarczej i możliwość podjęcia odwrotnej decyzji- dodała Julita Pilecka. Podobną decyzję podjęła Gmina Dobrzany.

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Stargardzie Przewodniczący Zdzisław Wilk zapytał przy okazji omawiania remontu sięgacza ulicy Grunwaldzkiej o zastosowanie w tym miejscu inteligentnego oświetlenia ulicznego. Rafał Zając, Prezydent Stargardu przypomniał o dużej zmianie w zarządzaniu oświetleniem ulicznym, która miała miejsce w ostatnim czasie. - Pozyskaliśmy duże dofinansowanie zewnętrzne, by zarządzać całym systemem oświetlenia ulicznego online- powiedział Prezydent. - Sterowanie zostało scyfryzowane, oparte o wymienione zegary i dziś można powiedzieć, że w stosunku do zegara astronomicznego rzeczywiście jesteśmy w stanie na bieżąco reagować i ten efekt widzimy w mieście. Wcześniej obserwowaliśmy ulice, w których oświetlenie włączało się wtedy, kiedy jeszcze mieliśmy takie poczucie, że jest naprawdę jasno, a na innych dość długo jeszcze się nie włączały, te różnice były istotne. Dziś ten system regulacji pozwala na bieżące reagowanie, co też w sposób wydatny wpływa na oszczędności, bo oświetlenie ma się świecić wtedy, kiedy jest potrzeba. W tym zakresie jest to na pewno jedno z rozwiązań nowoczesnych, które wdrożyliśmy. Natomiast na Grudziądzkiej mieliśmy to rozwiązanie przy przebudowie całej ulicy, teraz wykonywaliśmy sięgacz- dodał Rafał Zając.

Jak wynika z ankiety Związku Miast Polskich, w skrajnych przypadkach cena energii kupowanej przez samorządy może być wyższa o 360 proc. w porównaniu z cenami z 2021 r. Portalsamorzadowy.pl wraz z firmą Signify podczas webinaru "W miastach nie muszą gasnąć światła. Szybkie oszczędności dzięki modernizacji oświetlenia" wskazali, że w dobie lawinowo rosnących cen energii modernizacja oświetlenia staje się w wielu przypadkach po prostu koniecznością. Analiza przeprowadzona przez Signify wykazała, że wymiana nieefektywnego oświetlenia przy obecnych cenach energii może zwrócić się nawet w 2 lata. - Oświetlenie uliczne przeszło bowiem w ostatnim czasie ogromną transformację. Nie chodzi tu tylko o źródła światła, lecz również o nowoczesne systemu sterowania wykorzystujące technologii Internetu Rzeczy- wskazali specjaliści z Signify.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Senioriada 2023: niedziela. Fotorelacja