Dzisiaj jest: 6.10.2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Eksmisja z wielkim zaskoczeniem i 17 000 zł zaległości

Dodano: 3 tygodnie temu

Kolejna eksmisja i 4 zaplanowane na wrzesień.

Eksmisja z wielkim zaskoczeniem i 17 000 zł zaległości

W dniu 12 września br. odbyła się kolejna eksmisja dłużnika z lokalu przy ulicy Kochanowskiego w Stargardzie będącego własnością Gminy. 

Eksmisje przeprowadził komornik sądowy na wniosek wierzyciela w asyście policji, pracowników MOPS i TBS Stargard.

Po dotarciu na miejsce eksmisji stwierdzono, że w mieszkaniu brak jest osób mogących otworzyć drzwi wejściowe do mieszkania w związku z czym na wniosek komornika, dokonał tego wykwalifikowany ślusarz.  Po spisaniu protokołu i zabezpieczeniu lokalu na klatce schodowej pojawił się użytkownik lokalu, który wracał z zakupów. Eksmisja była dla niego wielkim zaskoczeniem, że wcześniej otrzymał od TBS, które działa w imieniu w Gminy ofertę lokalu do najmu socjalnego, którą odrzucił. Po odrzuceniu oferty lokalu do najmu socjalnego nie przysługiwało mu również prawo do najmu pomieszczenia tymczasowego, ponieważ takie prawo posiadają jedynie osoby, w stosunku do których sąd orzekł eksmisje bez prawa do najmu socjalnego – wyjaśnia  Przemysław Urbański Kierownik Biura Przydziału.

W tym przypadku zaległość wynosiła 17 000 zł i składała się na nią poza zaległościami w opłatach za bezumowne użytkowanie lokalu (wcześniej czynsz a po odrzuceniu oferty lokalu do najmu socjalnego odszkodowanie za bezumowne użytkowanie lokalu), media wnoszone za pośrednictwem TBS,  koszty sądowe, komornicze i egzekucyjne.


Jeszcze w tym miesiącu zaplanowane zostały cztery eksmisje z lokali przy ulicach: W. Polskiego, Kochanowskiego, Zwycięzców i Jagiellońskie.  Zaplanowane na początek września eksmisje zostały zawieszone z uwagi na podjęcie działań przez dłużników związanych ze spłatą zadłużenia, jaki posiadali. 

Ustawowy okres ochrony rozpocznie się 1 listopada, do tego czasu nadal realizowane będą eksmisji. W trakcie trwania okresu ochronnego prowadzone będą przez TBS działania związane ze wskazywaniem lokali do najmu socjalnego, uzyskiwanie klauzul wykonalności wyroków sądowych w celu przygotowania kolejnych eksmisji w roku 2023.  W tym czasie wszyscy dłużnicy mają szanse na porozumienie z wierzycielem i skorzystanie z ulgi w spłacie zaległości, co umożliwi im pozostanie w dotychczas zajmowanym lokalu lub innym wskazanym przez TBS. Aby przystąpić do porozumienia, dłużnik zobligowany jest do wnoszenia opłat z tytułu użytkowania lokalu, przez co najmniej 3 miesiące. Wnioski w tych sprawach należy składać w Dziale Windykacji Należności – informuje  Przemysław Urbański.

Źródło: TBS Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech