Dzisiaj jest: 6.10.2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Od czego zacząć naukę programowania?

Dodano: miesiąc temu Autor:

Programista to obecnie jeden z najlepiej zarabiających zawodów

Od czego zacząć naukę programowania?
Dokładna analiza rynku pracy i zainteresowanie branżą IT skłoniło Cię do spróbowania swoich sił w branży programistycznej, ale zastanawiasz się, od czego zacząć naukę? Programistą nie zostaje się z dnia na dzień. Aby osiągnąć poziom przysłowiowego specjalisty w swoim fachu, ważna jest intensywna praktyka, chęć rozwoju oraz odpowiednie podstawy.

Nauka samodzielna czy kurs programowania?

Na rynku znajdziesz wiele książek oraz darmowych poradników, dzięki którym możesz zacząć kodować samodzielnie. Dostępność darmowych materiałów do nauki sprawia, że wiele osób zainteresowanych zawodem programisty decyduje się na naukę tego fachu na własną rękę. Większość z nich prędzej czy później dołącza do specjalistycznych kursów programistycznych w profesjonalnych szkołach, takich jak https://codecool.com/pl/. Program kursu na Full-stack Developera jest starannie zaplanowany i podzielony na moduły tak, aby każdy etap miał swój cel. Tymczasem samodzielne kształcenie w domowym zaciszu jest zwykle chaotyczne, przez co i nieefektywne. Osoby, które wybrały taką formę nauki, nie mogą także liczyć na wsparcie mentorów, którzy odgrywają ogromną rolę podczas kursów (https://codecool.com/pl/kursy/). W trakcie praktycznych zajęć Codecoolersi wielokrotnie głowią się nad tym, jak poprawić swój kod, aby działał i był czytelny. Cały okres nauki na profesjonalnym kursie to szansa, aby na bieżąco czerpać z wiedzy i doświadczenia mentorów oraz prosić ich o pomoc, gdy podczas pisania kodu utkniesz w martwym punkcie. Naukę programowania najlepiej zacząć pod okiem specjalistów i pod ich skrzydłami opanować podstawy, które staną się solidnym fundamentem do dalszego rozwoju.

Jaki język na początek?

Rozpoczynając naukę programowania, zapewne zastanawiasz się, jaki język poznać jako pierwszy. Początki bywają trudne, dlatego warto rozpocząć od tego, co Cię interesuje. Jeśli zatem chciałbyś zajmować się back-endem, rozpocznij od nauki Pythona. Jeśli posiadasz podstawy i szukasz języka, który pozwoli Ci manipulować tym, co napisałeś w HTML-u lub CSS, najlepiej wybrać JavaScript (https://codecool.com/pl/blog/jak-nauczyc-sie-javascript-od-podstaw/), który pozwala pisać programy, które sprawnie działają zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych. Bez względu na to, od jakiego języka zaczniesz swoją programistyczną karierę, ważne, aby poszerzać swoją wiedzę i dążyć do opanowania kolejnych języków programowania. Na rynku pracy szczególnie cenni są bowiem programiści, którzy swobodnie poruszają się w kilku językach kodowania. 
 

Rozpocznij naukę w Codecool – podczas kursu Full-stack Developer opanujesz kilka języków i poznasz powszechnie wykorzystywane narzędzia, a wszystko to pod okiem wykwalifikowanych mentorów gotowych towarzyszyć Ci podczas kolejnych etapów nauki. 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech