Dzisiaj jest: 4.10.2023, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Komandosi po raz 13 w Dziwnowie. W piątek rusza ?Festyn Komandosa?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Grom, Agat, JWK Lubliniec, Formoza, Nil i oczywiście byli komandosi z Dziwnowa, spotkają się z turystami w najbliższy weekend w Dziwnowie.

Komandosi po raz 13 w Dziwnowie. W piątek rusza ?Festyn Komandosa?

Grom, Agat, JWK Lubliniec, Formoza, Nil i oczywiście byli komandosi z Dziwnowa, spotkają się z turystami w najbliższy weekend w Dziwnowie. Będą stoiska promocyjne, koncerty kobziarzy, inscenizacje historyczne i tradycyjnie skoki do wody ze śmigłowca.

Festyn Komandosa w Dziwnowie to jedyna w Polsce impreza, podczas której spotykają się na koniec lata z turystami obecni i byli komandosi z polskich jednostek specjalnych.

Program jest pełen atrakcji od piątkowego popołudnia aż do niedzieli. Podczas XIII Festynu Komandosa, który odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia, swoją obecność zapowiedziały wszystkie współczesne jednostki specjalne: GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Formoza, Agat i Nil oraz oczywiście Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych z gen. dyw. Sławomirem Drumowiczem. Komandosi wystawią swoje stoiska, gdzie każdy będzie mógł poznać sprzęt, jakim dysponują i porozmawiać z żołnierzami wojsk specjalnych. Podczas Festynu Komandosa będzie można spotkać także grupy rekonstrukcji historycznej, które wystawią swoje stoiska i wezmą udział w historycznych inscenizacjach. Przyjedzie także Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy wraz z jej prorektorem, legendarnym już dowódcą obrońców City Hall w irackiej Karbali, płk Grzegorzem Kaliciakiem. Nie zabraknie także Wojsk Obrony Terytorialnej - swoje stoisko wystawi 14. Zachodniopomorska Brygada OT. Ale przede wszystkim zjadą się z całej Polski byli komandosi 1 batalionu szturmowego z Dziwnowa, pierwszej jednostki specjalnej w Polsce, która stacjonowała przed laty właśnie w Dziwnowie.

Kulminacyjnym punktem Festynu Komandosa będzie uroczysty apel w sobotę rano, podczas którego wspomnieni będą nieżyjący już komandosi z Dziwnowa. W tym roku podczas apelu odsłonięty będzie obelisk poświęcony wojskom specjalnym. Znajdą się na nim znaki rozpoznawcze współczesnych i historycznych polskich jednostek specjalnych. W sobotę po południu - już tradycyjnie, komandosi zapewnią turystom nie lada atrakcję, skacząc ze śmigłowców do rzeki Dziwny.

Festyn zakończy się w niedzielę po południu. Jego organizatorem są Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Kultury i Edukacji.

 


Najedź kursorem na grafikę, kliknij i powiększ

Źródło: 14 BOT Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Piknik Naukowy Szlakiem Gryfików. Fotorelacja