Dzisiaj jest: 18.8.2022, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Najmniej bezrobotnych w historii województwa. Jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość?

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego poinformował, że w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 39 650 bezrobotnych.

Najmniej bezrobotnych w historii województwa. Jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość?

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego poinformował, że w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 39 650 bezrobotnych. To najmniej w historii samorządu. Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim.

39 650 bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy na terenie województwa zachodniopomorskiego w czerwcu. To najmniej od czasu jego powstania, czyli od 1999 roku. Z wyliczeń GUS wynika, że stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu w całym województwie 6,4 proc. W czerwcu ubiegłego roku było to 7,9 proc. Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego mówi, że to bardzo dobry wynik. - Wszyscy pamiętamy, jak boleśnie przechodziliśmy transformację ustrojową. Dzięki dobremu klimatowi do inwestowania, promocji, przedsiębiorczości i przede wszystkim operatywnym firmom możemy dziś pochwalić się najniższą liczbą bezrobotnych w woj, zachodniopomorskim od jego powstania- powiedział Olgierd Geblewicz.

Sytuacja polityczna i gospodarcza powoduje wiele obaw również w sferze zatrudnienia. BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w Warszawie podało, że Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lipcu ponownie wzrósł. Skala wzrostu była mniejsza niż przed miesiącem, ale jest to już czwarty z rzędu wzrost o dość istotnej skali. - Ostatnio obserwowane tendencje zmian wskaźnika wskazują, iż splot czynników ekonomicznych i geopolitycznych nadal negatywnie oddziałuje na rynek pracy i zapowiada dalsze pogorszenie sytuacji w najbliższych miesiącach- informuje BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. - Coraz wyraźniej widoczne spowolnienie gospodarki nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy. Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, trudności w zaopatrzeniu i wzrost zatorów płatniczych zmuszają firmy do cięcia kosztów i silnego ograniczenia ekspansji płac i zatrudnienia. Dodatkowo, rozpoczynająca się kolejna fala zakażeń SARS-COV-2 potęguje niepewność- dodają eksperci Biura.

Mimo niepewnej przyszłości zachodniopomorscy przedsiębiorcy wykazują umiarkowany optymizm. Według badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie spośród 500 pracodawców biorących udział w badaniu nastrojów, 15 proc. przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 10 proc. zamierza redukować etaty, a 65 proc. nie planuje zmian w najbliższym kwartale. - Uwzględniając nowe okoliczności prowadzenia działalności gospodarczej- wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, problemy z funkcjonowanie łańcuchów dostaw, wysokie koszty energii- wynik ten świadczy o optymizmie zachodniopomorskich pracodawców- ocenia Urząd Marszałkowski.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Wojska Polskiego. Fotorelacja