Dzisiaj jest: 6.10.2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Jak wypadli młodzi stargardzianie?

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Od wtorkowego poranka tegoroczni maturzyści mogą sprawdzać wyniki egzaminu dojrzałości.

Maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Jak wypadli młodzi stargardzianie?

Od wtorkowego poranka tegoroczni maturzyści mogą sprawdzać wyniki egzaminu dojrzałości. Okazuje się, że nasz powiat wypadł nie najgorzej w porównaniu z resztą kraju.

Dzisiejszy dzień był stresujący dla wielu uczniów kończących szkoły ponadgimnazjalne. O poranku z duszą na ramieniu logowali się oni w systemie ZIU, aby poznać swoje indywidualne wyniki matur. Jak informuje Polska Agencja Prasowa tegoroczną maturę zdało 78,2 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że z tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 84,0 proc, a prawo do poprawki ma 11,4 proc. Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 69,2 proc., a prawo do poprawki ma 22,0 proc. Z tegorocznych absolwentów szkół branżowych II stopnia maturę zdało 20,5 proc., a prawo do poprawki ma 33,6 proc.

Jak podaje PAP w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w związku z pandemią COVID-19 egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ubiegłego roku, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że tegoroczne matury wypadły lepiej niż zeszłoroczne. - Przewidywaliśmy to z dwóch powodów. Po pierwsze, to był rok stacjonarny. Maturzyści przygotowywali się do matur w szkołach, wraz ze swoimi nauczycielami, w normalnym trybie stacjonarnym. A wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym, i siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach- ocenił Minister.

Jak matury wypadły w stargardzkich szkołach?

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe tegoroczne wyniki egzaminu maturalnego są lepsze od ubiegłorocznych. Średnia zdawalność we wszystkich szkołach, prowadzonych przez Powiat Stargardzki, wyniosła 80 proc. przy wyniku województwa zachodniopomorskiego- 76 proc. i ogólnopolskiego- 78,2 proc. - Nie licząc 98 osób, które będą zdawać poprawkę we wrześniu, to definitywnie maturę „oblało”28 uczniów, czyli 4,4 proc. ogółu przystępujących. Na wyróżnienie zasługuje również fakt, że w ZS nr 5 oraz ZS nr 2 plus oba licea, prawie wszyscy uczniowie, którzy ukończyli szkołę przystąpili do matury (597 na 615 absolwentów) - poinformowało Starostwo. W liceach zdawalność wyniosła 87,9 proc. (w kraju 84 proc.), a w technikach 71,7 proc. (w kraju 69,2 proc.). Z poszczególnych kierunków nauczania, poza liceami, wyróżniły się: informatyk- 93,3 proc. i mechatronik- 92 proc. w Zespole Szkół nr 1 oraz logistyk- 86,8 proc., ekonomista i hotelarz- po 85,7 proc. i informatyk- 81,5 proc. w Zespole Szkół nr 2.

Ponownie najlepiej spisali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie na 165 osoby przystępujące do matury egzaminu nie zdało tylko 7. Dało to zdawalność na poziomie 95,75 proc.

Mamy matury na poziomie jak w każdym roku. Jest kilka osób, które będą poprawiać w sierpniu i wtedy mam nadzieję na zdawalność w granicach 100%. Na dzisiaj wynik zdawalności 95,75% to powód do naszego zadowolenia – dyrektor I LO Andrzej Albrewczyński


W II Liceum Ogólnokształcącym wyniosła ona 79,75 proc., w Zespole Szkół nr 1- 72,10 proc., Zespole Szkół nr 2- 78,62 proc., Zespołu Szkół nr 5- 41,17 proc.

Ekonomik uzyskał bardzo dobry wynik. Powyżej średniej Powiatu, Województwa i kraju. Cieszy, że ciężka praca uczniów i nauczycieli przynosi piękne wyniki. Nasze ambicje są jeszcze większe. Liczymy na jeszcze lepszy wynik za rok – dyrektor ZS 2 Marcin Przepióra

Najgorzej wypadli uczniowie z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych, gdzie zdawalność wyniosła zaledwie 37,50 proc. Na 16 osób przystępujących do egzaminu 10 go nie zaliczyło.

Pandemia nadal dyktuje warunki

Matura w tym roku odbywała się również według specjalnych wytycznych spowodowanych pandemią koronawirusa. Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Maturzyści musieli też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonych, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych nie musieli do niego przystępować uczniowie techników i szkół branżowych. Podobnie jak w ubiegłym roku, nie było obowiązkowych egzaminów ustnych. 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech