Przebudowa linii kolejowej Poznań Główny-Szczecin Dąbie wiąże się modernizacją wielu stacji kolejowych, ale inwestycja nie obejmuje remontu stargardzkiego dworca. Czy PKP ma w planach poprawę estetyki budynku?
Budynek dworca PKP lata świetności już dawno ma za sobą. Z zewnątrz straszą okna zabite płytami oraz przestarzała elewacja frontowa, wewnątrz estetyka również pozostawia wiele do życzenia. W budynku funkcjonują kasy biletowe, dwa punkty handlowe oraz poczekalnia. Na ścianie nowoczesności dodaje tylko elektroniczna tablica z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów.
Przy okazji rozpoczęcia przebudowy wiaduktów kolejowych w Stargardzie w 2019 roku zapytaliśmy w PKP o plany remontu dworca w naszym mieście. Michał Stilger z Polskich Kolei Państwowych S.A. poinformował wówczas, że w realizowanym obecnie przez PKP S.A. Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 nie jest przewidziana modernizacja tego budynku. - Nie wyklucza to jednak przeprowadzenia inwestycji w kolejnej perspektywie czasowej. Do tego czasu na dworcu będą wykonywane bieżące prace utrzymaniowe- powiedział Michał Stilger.
W zeszłym roku do Programu Inwestycji Dworcowych wpisany został dworzec w Stargardzie. Lata realizacji inwestycji zaplanowano na 2023-2025. Według harmonogramu PKP obecny etap prac to przygotowywanie. Potem będzie przetarg na projektowanie, prace projektowe, przetarg na roboty, roboty budowlane, odbiory i oddanie do użytku. Modernizacja dworca możliwa będzie dzięki porozumieniu, jakie PKP zawarło z Miastem Stargard. Na jego mocy Urząd Miejski ma wynająć część powierzchni po przebudowie przeprowadzonej przez PKP. Wstępnie według planów magistratu miałoby znaleźć się tam Centrum Informacji Turystycznej.
Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z projektów realizowanych w ramach "Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu. Efektem końcowym realizacji Programu będą wystandaryzowane, charakteryzujące się wysoką jakością dworce kolejowe, dostosowane do potrzeb pasażerów oraz systemu transportowego, a jednocześnie odpowiadające uwarunkowaniom lokalnym. Dworce kolejowe będą odpowiadać realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniając funkcje związane ze zmianą środków transportu, tak by skłonić podróżnych do korzystania z kolei.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Kiedy remont dworca PKP w Stargardzie?