Dzisiaj jest: 22.9.2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach

Dodano: rok temu Autor:

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach.

Wysokie zagrożenie pożarowe w lasach

W dwóch strefach prognostycznych na terenie województwa zachodniopomorskiego notowany jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. na pozostałym obszarze występuje poziom drugi, czyli średni.

Utrzymujące się wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na wilgotność ściółki w lasach. W dwóch strefach prognostycznych województwa zachodniopomorskiego notuje się najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Występuje on w Nadleśnictwie Dobrzany oraz Borne Sulinowo i Drawsko Pomorskie. Na pozostałym obszarze utrzymuje się średni poziom zagrożenia pożarem.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie informuje, że od początku roku do 18 maja na terenie zarządzanym przez RDLP wybuchły 153 pożary, na powierzchni 32,44 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 44 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Jak informuje RDLP Szczecin, bardzo przydatną w codziennej ochronie lasu przed pożarem jest infrastruktura, w którą w ostatnich latach zainwestowały nadleśnictwa. W tym sezonie leśnicy mają do dyspozycji 56 obiektów o wysokości 32-60 m wyposażonych w kamery lub tradycyjnego obserwatora oraz wieże tv i dostrzegalnie pożarowe. W każdym z nadleśnictw uruchomione zostały Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów, a gotowości utrzymywanych jest 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych, oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostaje blisko 200 leśników.

Ostatnie dni obfitowały w wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. Jak podaje RDLP 99 proc. wszystkich pożarów spowodowanych jest przez człowieka, przez jego celowe działanie lub jego lekkomyślność. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł.

Upalne suche lato powoduje, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity. Leśnicy apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażających. Na noc z poniedziałku na wtorek prognozowane są burze i opady deszczy, dlatego zagrożenie pożarowe w najbliższych dniach ma spaść do małego.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Senioriada 2023: niedziela. Fotorelacja